مقام‌های امنیتی افغانستان: ۵۱ عضو داعش کشته شدند

وزارت کشور افغانستان اعلام کرده که در عملیاتی علیه گروه داعش در شرق کشور، دست کم ۵۱ عضو این گروه کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) صدیق صدیقی، سخنگوی این وزارت به خبرنگاران گفت که این عملیات تحت عنوان "۰۹ شاهین" در منطقه "کوت" ولایت ننگرهار از شنبه آغاز شد.

او افزود که در این عملیات دست کم ۵۱ عضو گروه داعش کشته و ۲۲ عضو دیگر آن زخمی شدند، اما درباره تلفات احتمالی نیروهای امنیتی توضیحی نداد.

از سوی دیگر، مقام‌هایی در ننگرهار به بی‌بی‌سی گفته‌اند که برای نخستین بار داعش به پاسگاه‌های نیروهای پلیس ملی و پلیس مرزی در منطقه "اچین" حمله کرده است.

حاجی غالب فرماندار اچین گفت که در این حمله بامداد امروز (یکشنبه) دو نفر از نیروهای امنیتی زخمی و چهار تن دیگر زخمی شدند.

او افزود که جنگ بین داعش و نیروهای امنیتی هنوز هم ادامه دارد و فرمانده پلیس ولایت ننگرهار شخصاً عملیات نیروهای امنیتی علیه داعش را در این منطقه رهبری می‌کند.

به گفته فرماندار اچین، افراد وابسته به گروه داعش با سلاح‌های سبک و سنگین مسلح هستند و از سوی "پاکستانی‌ها" حمایت می‌شوند.

احمدضیا عبدالزی سخنگوی والی ننگرهار گفت که این نخستین بار است که گروه داعش نیروهای پلیس ملی و پلیس مرزی افغانستان را در اچین هدف حمله مسلحانه قرار می‌دهد.

صدیقی گفت که در اچین سه یا چهار پاسگاه پلیس هدف حمله داعش قرار گرفته، اما با پاسخ نیروهای پلیس مواجه شده است.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرد که هدف از عملیات نظامی در ولایت ننگرهار ضربه زدن به گروه داعش است.

اخیراً گزارش‌ها از شرق افغانستان حاکی بوده که گروه داعش در مناطق مختلف ولایت ننگرهار نفوذ کرده و در برخی موارد دست به قتل‌های تکان‌دهنده‎ای زده است.

روز جمعه، گزارشی از سوی ملل متحد منتشر شد که در آن از حضور و نفوذ روز افزون گروه داعش یاد شده بود.

گروه ناظر بر فعالیت‌های شبکه القاعده که در سال ۱۹۹۹ ایجاد شد، در آخرین گزارش‌اش گفته است که داعش از جمله ۳۴ ولایت افغانستان در ۲۴ آن نفوذ دارد و عملا سربازگیری می‌کند.

گزارش‌ ملل متحد با استناد از نیروهای امنیتی افغان نوشته است که حداقل ۱۰ درصد اعضای گروه طالبان هواخواه داعش استند.

انتهای پیام

کد N972565