گاردین توافق آتش‌بس در سوریه را نشان‌دهنده قدرت ایران دانست

سیاسی

روزنامه گاردین با ادعای این‌که توافق آتش‌بس میان شورشیان سوریه و بشار اسد در ادلب با میانجی‌گری ایران بوده است، نوشت: این توافق نشان دهنده قدرت ایران در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه گاردین در ادامه نوشت: اگر این توافق که میان گروه‌های وابسته به القاعده و بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه انجام گرفته، اجرا شود کنترل شهر ادلب واگذار می‌شود، یک منطقه پرواز ممنوع ایجاد می‌شود و درگیری‌ها در برخی مناطق متوقف می‌شود.

این روزنامه انگلیسی در ادامه مدعی شد: ایران به نمایندگی دمشق و ترکیه به نمایندگی ائتلاف شورشی جیش الفتح که جبهه النصره را هم شامل می‌شود، برای رسیدن به این توافق 25 ماده‌ای مذاکره کرده بودند. این توافق که در آن بر نظارت و اقدامات سازمان ملل تاکید شده است، 14 شهر در شمال و جنوب کشور را پوشش می‌دهد، مناطقی که درگیری‌های فرقه‌یی شدید میان گروه‌های مختلف هم مبارزان را از پای درآورده، هم تلفات غیرنظامی زیادی به دنبال داشته و هم شهرها و زیرساخت‌ها را نابود کرده است.

احتمال دارد اجرای این توافق ادامه نداشته باشد، به ویژه اکنون که روسیه اهدافی را در منطقه آتش‌بس زیر نظر گرفته است و برخی گزارش‌ها نشان دهنده ازسرگیری درگیری‌ها میان دو طرف است اما این توافق به خودی خود و اوضاعی که به دستیابی به آن منجر شده است، ارزش بررسی را دارند.

به نوشته گاردین، به هرحال این توافق نقش ایران را باتوجه به موقعیتی که در مقام مذاکره کننده دولت اسد در کمک به آتش‌بس سال گذشته حمص به دست آورده بود، به عنوان یک بازیگر مهم سیاسی ارتقا داده است. هم‌چنین، همزمان شدن این تحولات با اعزام نیروهای روس در لاذقیه نشان دهنده این است که تلاش‌های روسیه و ایران به منظور کمک به حکومت اسد مکمل یکدیگرند.

این روزنامه در ادامه با تشریح بندهای مختلف توافق آتش‌بس و تحولاتی که منجر به دستیابی به آن شده، نتیجه گرفته است که این آتش‌بس نشان می‌دهد، باوجود اختلافات عمیق کشورهای منطقه می‌توانند به منظور دستیابی به راه حل‌هایی مبتنی بر واقعیت موجود با گروه‌های محلی همکاری کنند.

انتهای پیام

کد N972538