9 و 11 مهرماه

یزد، میزبان هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه

نهج‌البلاغه

هفدهمین کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه با موضوع "مدیریت و حکومت علوی" (حکمرانی تعالی‌گرا و حق‌مدار علوی) در روزهای نهم و یازدهم مهرماه جاری به میزبانی استان یزد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، جعفر امین مقدم دبیر کل کنگره در جمع خبرنگاران در این رابطه تصریح کرد: برگزاری این کنگره به دنبال طرح دغدغه فرهنگی مقام معظم رهبری و با هدف نشر و ترویج دستورات امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه در موضوع مدیریت و حکومت علوی، از سال گذشته در دستور کار شورای اسلامی و شهرداری یزد قرار گرفت.

وی با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته برای برگزاری کنگره با همکاری بنیاد ملی نهج‌البلاغه، از دستاوردهای آغازین میزبانی این کنگره را ایجاد دفتر بنیاد نهج‌البلاغه یزد برای نشر و آموزش مربیان نهج‌البلاغه، ایجاد نمایشگاه دائمی نهج‌البلاغه و یک باب کتابخانه الکترونیکی در محل فرهنگسرای قرآن و عترت شهرداری یزد ذکر کرد.

این مسئول در ادامه مدیریت و حکومت حق‌مدار را طریقی برای رسیدن به تعالی و روشی برای تحقق جامعه متعالی دانست و از جمله محورهای این کنگره به موضوعات حکمرانی تعالیگرا در عرصه عمومی، علم و فناوری در جامعه تعالیگرا و حقمدار علوی، بیت‌المال و مدیریت مالیه عمومی در حکمرانی حقمدار علوی، رابطه رهبر و آحاد جامعه در حکمرانی تعالیگرا و حقمدار علوی، آینده حکمرانی و تصویر حکمرانی خوب در پرتو نهج البلاغه، هنر سالم و حکمرانی اخلاقی و تعالیگرا را ذکر کرد.

امین مقدم با تاکید بر این‌که «این کنگره یک برنامه‌ی علمی فاخر است» عنوان کرد: علی‌رغم سخت‌گیری‌های علمی در مهلت تعیین شده برای ارسال مقالات، تعداد 80 مقاله علمی توسط دبیرخانه کنگره دریافت و از این تعداد 12 مقاله از سوی هیات داوران به عنوان مقالات برگزیده انتخاب شد.

وی خاطرنشان کرد: مقالات برتر کنگره در فصل‌نامه علمی پژوهشی النهج چاپ و گواهی انتشار به مولفین آنها اعطا می‌شود.

دبیر کل هفدهمین کنگره نهج البلاغه همچنین اظهار کرد: مقالات برتر کنگره به همراه مقالات برجسته در کتابی با عنوان "کتاب اول" نیز منتشر و در روز برگزاری کنگره رونمایی خواهد شد.

وی با بیان این‌که «این کنگره برخلاف سایر برنامه‌های اینچنینی در سالن‌های همایش برگزار نخواهد شد» گفت: این کنگره با حضور 50 مهمان برجسته کشوری و 10 مهمان خارجی از کشورهایی مانند آلمان، ترکیه، چین، آلبانی، عراق، سوریه و غیره در روزهای نهم و یازدهم مهرماه جاری در مسجد جامع یزد برگزار می‌شود.

به گفته وی، پایان این کنگره نیز همزمان با شروع فعالیت دو کمیته تحت عناوین کمیته آموزش مدیران علوی و کمیته تحلیل عملکرد مدیران علوی در استان خواهد بود که ماحصل فعالیت یک ساله‌ی آنها در قالب کتابی به نام "کتاب دوم" در هجدهمین کنگره رونمایی می‌شود.

امین‌مقدم از برنامه‌های جانبی کنگره هفدهم را رونمایی از سوگندنامه‌ی مدیران علوی با رویکرد نشر و عمل به آن در گستره‌ی کشوری، تجلیل از سه برگزیده با اعطای نشان عالی نهج‌البلاغه، برپایی نمایشگاه کتاب با یکهزار و 100 عنوان کتاب مرتبط با موضوع حضرت امیر(ع) و نهج البلاغه و همچنین برپایی نمایشگاه 110 اثر هنری در این حوزه شامل خط، نقاشی خط، عکس، خوشنویسی ایرانی و لاتین به خط بوتیک و غیره، ذکر کرد.

وی در پایان نیز از حامیان معنوی و علمی صاحب‌نام این کنگره به دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه علوم و حدیث، دانشگاه یزد، دانشگاه آزاد اسلامی یزد، موسسه فرهنگی اکو و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اشاره و ابراز امیدواری کرد که برگزاری این کنگره‌ها، زمینه‌ساز هم‌فکری و هم‌اندیشی دانشمندان و صاحبان اندیشه برای تحقق حکمرانی تعالی‌گرا و حق‌مدار علوی در جامعه باشد.

انتهای پیام

کد N972530