کانادا برای اولین بار حق شهروندی یک "تروریست محکوم" را باطل کرد

وزیر دفاع کانادا اعلام کرد، مقامات این کشور برای اولین بار با استفاده از فرصتی که در قوانین امنیتی جدید کانادا قید شده، حق شهروندی یک "تروریست محکوم شده" را باطل کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کانادا در مه سال جاری میلادی قانون حق شهروندی این کشور را اصلاح کرد تا بتواند حق شهروندی افراد دوملیتی را که در کنار سازمان‌های تروریستی بین‌المللی می‌جنگند یا در پرونده‌های مربوط به تروریسم، وطن‌فروشی و جاسوسی برای دولت‌های خارجی گناهکار شناخته شده‌اند، باطل کند.

جیسون کنی، وزیر دفاع کانادا گفت: این قانون جدید اولین بار درخصوص زکریا عماره که به حبس ابد در زندان کبک محکوم شده، اعمال شد.

عماره در سال 2010 میلادی برای نقشه بمب‌گذاری در مرکز تورنتو به حبس ابد محکوم شد.

جیسون کنی گفت: امیدوارم با این مورد مردم واقعاً متوجه شوند که ما در تلاشیم تا چه کاری انجام دهیم. اگر شما سلاح‌های خود را علیه کشورتان به دست گرفته‌اید یا قصد انجام آن را دارید و اگر در یکی از دادگاه‌های کانادا یا دادگاه‌های خارجی مربوط محکوم شده‌اید، بدانید و آگاه باشید که حق شهروندی خود را از دست خواهید داد.

در پی دو حمله تروریستی در اکتبر سال 2014 میلادی که در آن در یکسری تیراندازی در مراسم یادبود جنگ ملی کانادا در اوتاوا دو تن کشته شدند و افزایش نگرانی‌ها نسبت به افزایش سربازگیری‌ها توسط سازمان‌های تروریستی همچون داعش، کانادا تدابیر امنیتی خود را تشدید کرد.

انتهای پیام

کد N972477