سی‌ان‌ان با انتشار بیانات رهبری در گزارشی نوشت

انتقاد شدید آیت‌الله خامنه‌ای از عربستان

حج,عربستان,مقام معظم رهبري,ایران و عربستان,فاجعه منا

شبکه سی‌ان‌ان با اشاره به بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گزارش داد: رهبری ایران سه روز پس از حادثه منا به شدت از عربستان به دلیل وقوع این رویداد مرگبار انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان، روز پنج‌شنبه گذشته در جریان مراسم حج در بیرون از شهر مکه در عربستان حدود 800 تن به دلیل ازدحام جمعیت جان خود را از دست دادند و بیش از 900 نفر نیز مجروح شدند که 144 تن از قربانیان این حادثه را ایرانیان تشکیل می‌دهند.

رهبری ایران صبح روز یکشنبه عربستان را به دلیل وقوع این حادثه مرگبار مورد انتقاد قرار داد و از این کشور خواست تا ضمن قبول مسئولیت خود از مسلمانان و خانواده‌های قربانیان عذرخواهی کند.

مقامات عربستانی اعلام کرده‌اند، در حال انجام تحقیقات درباره علل این حادثه هستند که منجر به مرگ صدها زائر سراسر جهان شده است.

همچنین سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با شبکه المنار در واکنش به این حادثه گفت که عربستان باید مدیریت برگزاری این مراسم بزرگ مسلمانان را به دست یک کمیته مسلمان بسپارد.

به گزارش سی‌ان‌ان، بیش از دو میلیون مسلمان از سراسر جهان برای انجام حج طی هفته‌های گذشته به عربستان سفر کردند. این حادثه در حالی روی داد که جمعیت زیادی از زائران برای انجام مراسم رمی جمرات (پرتاب سنگ نمادین به شیطان) به سمت محل برگزاری آن در منا هجوم بردند که با توجه به ازدحام جمعیت و گرمای طاقت‌فرسای هوا منجر به کشته شدن صدها تن شد.

گفته می‌شود ایران و نیجریه بیشترین میزان قربانیان را در این حادثه داشته‌اند.

هند 22 تن، مصر 37 تن، پاکستان 18 تن، سومالی 7 تن، سنگال 5 تن و کنیا و الجزیره هر یک سه قربانی در این رویداد داشته‌اند.

سی‌ان‌ان در ادامه گزارش خود آورده است: در سال‌های گذشته نیز انجام این مراسم که در طول تنها 5 روز در عربستان انجام می‌شود تلفات به جای گذاشته، اما حادثه روز پنج‌شنبه در منا از سال 1990 تاکنون که یک هزار و 426 کشته داشت، مرگبارترین حادثه محسوب می‌شود.

در مراسم سال جاری سقوط یک جرثقیل در شهر مکه نیز منجر به کشته شدن بیش از 100 زائر شد.

انتهای پیام

کد N972340