کابوس جدایی طلبی در اسپانیا/ کاتالونیا آماده تعیین سرنوشت شد

سیاسی

«کاتالونیا» به عنوان ثروتمندترین ایالت اسپانیا خود را آماده برگزاری انتخاباتی می کند که نتیجه آن می تواند آرزوی دولت مادرید برای حفظ یکپارچگی چهارمین اقتصاد برتر منطقه یورو را نقش بر آب کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ای بی سی نیوز، تعداد ۲۷۰۰ حوزه اخذ رای ساعاتی پیش درهای خود را به روی مردمی که واجد شرایط شرکت در سرنوشت سازترین انتخابات تاریخ اسپانیا هستند، گشودند.

«کاتالونیا» ثروتمند ترین ایالت اسپانیا که در موجی از تمایلات جدایی طلبانه فرو رفته، خود را آماده برگزاری انتخابات پارلمان محلی می کند.

در حالیکه دولت مادرید به شدت با برگزاری هرگونه همه پرسی استقلال کاتالونیا مخالف است، رهبران ایالتی چشم خود را به نتیجه نهایی انتخابات محلی دوخته اند چرا که اگر طبق پیش بینی ها حزب جدایی طلب کاتالونیا اکثریت کرسی های پارلمانی را از آن خود کند، می توان پیروزی مطلق آنها را به حساب رای «آری» مردم برای جدایی از اسپانیا  گذاشت.

«آرتور مس» چهره استقلال طلب منطقه وعده داده که در صورت پیروزی در این نبرد سیاسی تا سال میلادی ۲۰۱۷، کاتالونیا را از قید تابعیت اسپانیا خارج کند.

در این میان، اسپانیا تهدید کرده که اگر کاتالونیا به این رویای خود جامه واقعیت بپوشاند، شانس عضویت در اتحادیه اروپا و منطقه یورو را نخواهد داشت.

در سال های اخیر به دلیل تبعات حاصل از رکود اقتصادی، تمایلات جدایی طلبانه در کاتالونیا رو به افزایش گذاشته است به ویژه آنکه مردم منطقه معتقدند امتیازات واگذار شده از سوی دولت مادرید متناسب با مالیاتی که این ایالت ثروتمند می پردازد نیست.

خواسته آرتور مس آن است که درست به مانند «اسکاتلند» و «کبک» که به ترتیب بخش هایی از انگلستان و کانادا هستند، در ایالت کاتالونیا هم همه پرسی استقلال برگزار شود اما از آنجا که دولت مادرید مخالف این مسئله است، وی از انتخابات پارلمانی محلی به عنوان ابزاری برای اثبات تمایلات جدایی طلبانه مردم کاتالونیا سود خواهد برد.