غمنامۀ نوآوری در آمریکای لاتین/دوراهی کاذب کاهش بودجه نوآوری

سیاسی

«آندرس اوپنهایمر» در مطلبی که در سایت «میامی هرالد» منتشر شده به بررسی جایگاه کشورهای آمریکای لاتین در رتبه‌بندی جدید نوآوری جهانی پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کشورهای آمریکای لاتین از جایگاه مناسبی در رتبه بندی نوآوری جهانی برخوردار نیستند. وضعیت این کشورها در خصوص نوآوری مورد بررسی «آندرس اوپنهایمر» قرار گرفته است که در ادامه می آید.

هم‌اکنون که اقتصاد آمریکای لاتین به رشد تقریباً صفر رسیده است، یکی از بزرگ‌ترین ترس‌ها این است که دولت‌های این منطقه هزینۀ پیش از این اندک خود در زمینۀ نوآوری را نیز قطع کنند. این بدترین چیزی است که این دولت‌ها می‌توانند انجام دهند.

آمریکای لاتین که به شدت بر صادرات کالاهایی متکی است که قیمت آن‌ها در ماه‌های اخیر تنزل پیدا کرده‌اند، در حال حاضر یکی از مناطقی است که کمترین سرمایه‌گذاری را در زمینۀ نوآوری دارد.

بر اساسِ ارقام مؤسسۀ آمار UNESCO، درحالی‌که رژیم اسرائیل 4.2 درصد، کرۀ جنوبی 4.1 درصد، ژاپن و فنلاند 3.5 درصد، و آلمان 3 درصد از GDP خود را صرف تحقیق و توسعه می‌کنند، اکثر کشورهای آمریکای لاتین به طور میانگین 0.5 درصد از GDP خود را سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ارقام نشان می‌دهند که درون این منطقه، برزیل 1.2 درصد، آرژانتین 0.6 درصد، مکزیک 0.5 درصد، شیلی 0.4 درصد، کلمبیا 0.2 درصد، و پرو و بولیوی 0.16 درصد از GDP خویش را صرف تحقیق و توسعه می‌کنند.

جای تعجب نیست که کشورهای آمریکای لاتین در رتبه‌بندی جدید نوآوری جهانی که در هفتۀ گذشته منتشر شد، رتبۀ نسبتاً بدی را به دست آوردند.

شاخص نوآوری جهانی در سال 2015، پژوهش مشترک توسط دانشگاه کرنل، و مدرسۀ کسب‌وکار INSEAD و سازمان مالکیت فکری جهان، نشان می‌دهد که اکثر کشورهای آمریکای لاتین در رتبۀ نسبتاً بدی قرار دارند. مکزیک و برزیل که در زمرۀ پانزده اقتصاد بزرگ جهان قرار دارند، حتی در میان پنجاه کشور اول در این لیست نیستند.

رتبه‌بندی 141 کشور، که سوئیس، بریتانیا و سوئد در رأس آن قرار دارند، شیلی را در رتبۀ 42، کستاریکا را در رتبۀ 51، مکزیک را در رتبۀ 57، کلمبیا را در رتبۀ 67، برزیل را در رتبۀ 70، پرو را در رتبۀ 71، آرژانتین را در رتبۀ 72، گواتمالا را در رتبۀ 101، بولیوی را در رتبۀ 104، اکوادور را در رتبۀ 119، نیکاراگوئه را در رتبۀ 130 و ونزوئلا را در رتبۀ 132 قرار می‌دهد. برزیل، شیلی، آرژانتین، ونزوئلا و اکوادور از سه سال پیش تاکنون چندین پله از رتبۀ خویش در این رتبه‌بندی سقوط کرده‌اند.

ترس بزرگ این است که از آنجا که انتظار می‌رود که اقتصاد آمریکای لاتین در سال جاری ثابت بماند یا حتی رشد منفی را گزارش کند، بسیاری از دولت‌ها مجبور خواهند شد که بین قطع یارانه‌های اجتماعی و کاهش بودجه‌های نوآوری و آموزشی خویش انتخاب کنند.

«سومیترا داتا» رئیس دانشکدۀ تحصیلات تکمیلی مدیریتِ دانشگاه کرنل و از مؤلفان شاخص نوآوری جهانی 2015، اظهار می‌کند درحالی‌که هزینه برای تحقیق و توسعه تنها عاملی نیست که موجب می‌شود برخی ملت‌ها نوآورتر از سایرین باشند، اما عدم سرمایه‌گذاری در نوآوری می‌تواند پیامدهای چشمگیری داشته باشد.

او در یک مصاحبه بیان کرد که «کشورها نباید سرمایه‌گذاری خویش در نوآوری را در دوره‌های بحران متوقف کنند یا کاهش دهند. نوآوری تنها چیزی است که آیندۀ اقتصادها را بنا می‌کند. به منظور حفظ آینده، شما باید موتور نوآوری را تغذیه کنید.»

داتا اظهار کرد که مدرک جدیدی برای تأیید این موضوع وجود دارد. پژوهش جدیدی که در شاخص نوآوری جهانی 2015 منتشر شد، نشان می‌دهد که چند کشوری که بهترین عملکرد را دارا هستند، آن‌هایی هستند که به‌رغم بحران‌های اقتصادی، هزینۀ خویش برای تحقیق و توسعه را افزایش دادند.

برای مثال، این پژوهش نشان می‌دهد که چین پس از بحران اقتصادی جهانی سال 2008 سرمایه‌گذاری خویش در زمینۀ تحقیق را دوبرابر کرد. بین سال‌های 2008 تا 2014، چین سرمایه‌گذاری خویش در زمینۀ تحقیق را تا 118 درصد افزایش داد، درحالی‌که در همان دوره لهستان 66 درصد، و کرۀ جنوبی 56 درصد افزایش داشتند.

داتا در پاسخ به این سوال که آیا دولت‌ها می‌توانند هزینه‌های نوآوری را در زمانی که در فقدان پول برای تأمین برنامه‌های اجتماعی به سر می‌برند، افزایش دهند گفت: این یک دوراهی کاذب است.

داتا اظهار کرد که «منابع می‌توانند از بخش خصوصی نشأت بگیرند. این چالش انگیزۀ خوبی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد تا در زمینۀ نوآوری سرمایه‌گذاری کند.»

حتی در چین کمونیست نیز سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینۀ نوآوری به میزان قابل‌ملاحظه‌ای از آمریکای لاتین بیشتر است؛ آمریکای لاتینی که دولت‌های آن یا اندک انگیزۀ مالیاتی و فضای مساعد کسب‌وکار را برای شرکت‌های خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری در زمینۀ تحقیق و توسعه به وجود می‌آورند یا اصلاً به وجود نمی‌آورند.

کاهش بودجه‌های نوآوریِ پیش از این اندک آن‌ها به منظور حفظ یارانه‌های اجتماعی نه تنها یک دوراهی کاذب نیست، بلکه یک دوراهی خطرناک است. اگر کشورهای آمریکای لاتین خواهان پیشرفت و کاهش فقر هستند، آن‌ها نه تنها باید از کاهش بودجه‌های نوآوری خویش احتراز کنند بلکه باید از اقدامات چین، لهستان و کرۀ جنوبی تبعیت کنند، و بودجه‌های نوآوری را در دوره‌های بحران افزایش دهند.

مترجم: الهه نوری غلامی‌زاده