رئیس فراکسیون حج مجلس:

ویزای وزیر بهداشت برای بررسی وضعیت مجروحان حادثه منا صادر شد

سیاسی

رئیس فراکسیون حج مجلس از صدور ویزای وزیر بهداشت و رئیس سازمان هلال احمر برای بررسی وضعیت مجروحان و مفقودان حادثه منا خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی احمد سالک، نماینده مردم اصفهان و رئیس فراکسیون حج با حضور در کنفرانس خبری گزارشی از علل حادثه منا و اقدامات صورت گرفته ارائه داد.

وی گفت: در روز پنجشنبه ساعت ۹ تا ۹:۳۰ این فاجعه رخ داده و عوامل مختلفی موجب ایجاد چنین فاجعه ای در این ابعاد شده است.

سالک در تشریح این عوامل توضیح داد: بسته شدن مسیرها برای یک شاهزاده، بسته شدن مسیرهای اطراف چادرها با فنس، به کارگیری نیروهای جوان و بی‌تجربه توسط دولت عربستان از عوامل بروز این حادثه بوده است چراکه نیروهای باتجربه برای جنگ به یمن گسیل شده بودند.

رئیس فراکسیون حج مجلس افزود: عواملی نیز باعث افزایش کشته‌شدگان حادثه شده است. اول اینکه بعد از حادثه اجازه ورود به پزشکان و کادر پزشکی نداده اند و بعد از آن نیز اجازه شناسایی مجروحان و اجساد را ندادند که همه این عوامل موجب سردرگمی مردم و افزایش آمار کشته‌شدگان شده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تیم جستجوگر برای بررسی موضوع در مکه تشکیل شدند، ۷ کمیته نیز برای درمان مجروحان، شناسایی اجساد و انتقال اجساد تشکیل شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در تشریح آمار کشته‌شدگان کشورها عنوان کرد: کشور نیجریه ۵۰۰ کشته، کشور مصر ۳۰۰ کشته، کشور پاکستان ۲۳۵ کشته و کشور ایران ۱۳۶ کشته در این فاجعه داشته است.

وی اضافه کرد: دو هیات برای بررسی موضوع آماده شدند. یک هیات به ریاست وزیر بهداشت برای بررسی وضعیت مجروحان و مفقودان و هیات دوم به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پیگیری موضوع و علل حادثه.

سالک در تشریح تعداد مفقودان، مجروحان و شهدای شهرستان‌ها در حادثه منا خاطرنشان کرد:

استان خراسان شمالی: ۳۳ فوت، ۶۷ مجروح

فارس: ۱۲ فوت، ۴۷ مجروح

لرستان: ۷ فوت، ۲۷ مجروح

اصفهان: ۵ فوت، ۲۰ مفقود

تهران: ۵ فوت، ۱۵ مفقود

چهارمحال بختیاری: ۲۰ فوت

گیلان: ۱۲ فوت، ۱۳ مفقود

مازندران: ۴ فوت، ۲۹ مفقود

خراسان شمالی: ۱۰ فوت، ۵ مجروح

اردبیل: ۵ فوت، ۹ مجروح

رئیس فراکسیون حج مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: درخواست جمهوری اسلامی از سازمان کنفرانس اسلامی این است که با همکاری کشورهای اسلامی تکلیف مفقودان و مجروحان حادثه مشخص شود و در خصوص مدیریت مناسک حج تصمیم‌گیری جدی صورت گیرد.

نماینده مردم اصفهان همچنین اذعان کرد: رئیس قوه قضائیه باید با تشکیل تیم قضایی در سطح بین‌الملل از عاملان این فاجعه در عربستان شکایت کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس علت اصلی این حادثه را بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی آل سعود خواند و گفت: اختلاف میان شاهزادگان برای کسب قدرت، یکی از عوامل و حوادث حج امسال است.

وی ادامه داد: تلاش دولت این است که پیکرهای پاک حج‌گزاران را به داخل کشور منتقل کند و مجروحان را به بیمارستان‌های داخلی انتقال دهد.

سالک افزود: باید تکلیف اداره مناسک حج روشن شود، چون حرمین شریفین متعلق به همه جهان اسلام است.

رئیس فراکسیون حج مجلس شورای اسلامی در خصوص صدور ویزای وزیر بهداشت و وزیر ارشاد برای پیگیری موضوع توضیح داد: ویزای وزیر بهداشت برای اعزام به عربستان همراه با مسئول هلال احمر برای بررسی وضعیت مجروحان صادر شده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: متاسفانه هنوز ویزای جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اعزام به عربستان جهت بررسی علل حادثه صادر نشده است.