در پی مخالفت صریح دولت در صحن علنی انجام شد؛

مخالفت نمایندگان با کلیات طرح اعطای تابعیت مضاعف

سیاسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و فرزندان شهدای غیرایرانی مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و فرزندان شهدای غیرایرانی در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

مخالفان این طرح معتقد بودند این طرح از نظر امنیتی و سیاسی مشکلاتی را برای کشور ایجاد خواهد کرد و بار مالی دارد.

موافقان این طرح نیز با اشاره به مشکلات موجود برخی خانواده ها در مناطق مرزی، بر لزوم حل این مشکلات تاکید کردند.

امیری، سخنگوی وزارت کشور در خصوص این طرح اظهار کرد: مشکل اساسی در کشور وجود ندارد که نیاز به طرح دو فوریتی برای حل آن باشد.

وی با اشاره به مشکلات قانونی شدن طرح فوق تصریح کرد: این طرح مشکلات زیادی را در ابعاد امنیتی و سیاسی برای کشور ایجاد کرد.

سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: با توجه به شرایط منطقه و ناامنی‌های اخیر قانونی شدن این طرح باعث افزایش مهاجرت به سمت کشور ما خواهد شد.

امیری اضافه کرد: متاسفانه ما با ازدواج‌های غیرقانونی زیادی مواجه هستیم که در صورت قانونی شدن این طرح، آمار ازدواج‌های غیرقانونی افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه در کشور ما تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته نشده است، خاطرنشان کرد: این طرح باعث به رسمیت شناختن تابعیت مضاعف می شود و نظامات قانون مدنی در موضوع تابعیت را بهم می ریزد.

سخنگوی وزارت کشور افزود: جمهوری اسلامی به یکسری کنوانسیون‌های بین‌المللی متعهد است که مواد این طرح در تناقض با این کنوانسیون‌ها است.

امیری با اشاره به مصوبات شورای عالی امنیت ملی در خصوص شهدا و جانبازان خارجی اذعان کرد: مشکلات شهدا و جانبازان خارجی در حال حل شدن است.

سخنگوی وزارت کشور در پایان تصریح کرد: این طرح دارای بار مالی است، چون دولت باید با اعطای تابعیت به اهداف خدماتی به آنان ارائه داده و یارانه پرداخت کند.

در پایان نمایندگان با ۷۴ رأی موافق، ۸۴ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی با کلیات این طرح مخالفت کردند.