مصری با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح مجلس؛

احتمال ورود مجروحان و جانباختگان ایرانی حادثه منا به کشور از فردا

سیاسی

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: تمهیداتی در دست اندیشیدن است که از فردا عصر احتمالاً مصدومان و نیز قربانیان ایرانی حادثه منا به تدریج به کشور منتقل شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا مصری در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر با اشاره به حضور وزرای کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه در جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس برای بررسی حادثه منا، اظهار داشت: هر کدام از این میهمانان به طور مبسوط گزارشی درباره علل حوادث اخیر در مکه از جمله سقوط جرثقیل و حادثه منا ارائه کردند.

وی افزود: همه شواهد و قرائن نشان می‌دهد که سوء مدیریت از طرف عربستان صورت گرفته و افراد کم‌تجربه و بی‌مسئولیت را در ارتباط با مناسک حج بکار گرفته است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آنطور که اوضاع برمی‌آید، ظاهراً اولویت عربستان این است که فعلاً قضیه را نگه دارد تا مناسک حج تمام شود و سپس به وضع جانباختگان و مصدومان رسیدگی شود، اما با فشارهایی که جمهوری اسلامی داشته و رایزنی‌هایی که صورت گرفته است، اولین کشوری که به موضوع تعیین تکلیف حجاج ورود کرده، ما بوده‌ایم.

مصری تصریح کرد: تمهیداتی توسط مسئولان اجرایی در دست اندیشیدن است که از فردا بعدازظهر هم مصدومان به تدریج به کشور منتقل شوند و هم اجساد قربانیان وارد کشور شده و تحویل خانواده‌هایشان شود.

وی افزود: پیگیری‌ها حاکی از این است که احتمال انتقال اجساد قربانیان و نیز مجروحان حادثه از فرودگاه جده به تهران از فردا عصر وجود دارد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین درباره وضعیت مفقودان حادثه نیز گفت: خوشبختانه اجازه بررسی به تیم‌های ما داده شده و به همین دلیل بیش از ۸۰ درصد مصدومان شناسایی شده‌اند و یکسری عکس نیز در اختیار عربستان سعودی قرار گرفته و مسئولان آنها قول داده‌اند که پیگیری کنند.

مصری اضافه کرد: چون اجساد مدتی نگه داشته شده و در روی آنها آب ریخته شده و سپس در مخازن سردخانه‌ها نگهداری شده، به همین دلیل شناسایی الان سخت‌تر شده اما همین کار نیز در دست انجام است.

وی آخرین آمار قربانیان ایرانی این حادثه را تا این لحظه ۱۴۴ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: امیدواریم این آمار اضافه نشود، اما احتمال اینکه از مفقودان یا مجروحان نیز کسی فوت شده باشد، وجود دارد.