مدیر کانون خورشید تشریح کرد

سنت‌های فراموش شده عید غدیر چیست؟

ولايت,غدير,عيد غدير,امامت

مدیر مجموعه کانون خورشید، به بیان فعالیت‌های کانون خورشید برای احیای سنت‌های فراموش شده در عید غدیر پرداخت.

مدیر مجموعه کانون خورشید، به بیان فعالیت‌های کانون خورشید برای احیای سنت‌های فراموش شده در عید غدیر پرداخت.

وی گفت: این کانون درصدد احیای سنت‌های فراموش شده غدیر همچون نمازجماعت، قرائت زیارت امام هادی (ع)، اطعام یا افطار، شعرخوانی و آداب و رسوم در روز عید غدیر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‎الاسلام والمسلمین محمدحسین مشکوری در جمع خبرنگاران گفت: کانون خورشید به عنوان اولین مرکز ترویج رسانه‎ای غدیر و صحیفه سجادیه از سال 91 کار خود را آغاز کرده است و امروز به سومین سال از فعالیت‌های خود ادامه می‎دهد.

وی افزود: کانون خورشید با یک برنامه مدون 5 ساله در چهار بعد کار خود را آغاز کرده است، اولین بعد، بعد پژوهشی است که با معاونت پژوهشی این مرکز، کتاب الغدیر از ابتدا تا انتها بنا به نظر رهبری برای رفع مهجوریت غدیر و اینکه این کتاب مایه وحدت امت اسلامی است در 11 هزار فیش رسانه‎ای عرضه شد.

مدیر مجموعه کانون خورشید، اظهارکرد: اعضای این گروه پژوهشی از 10 طلبه نخبه تشکیل شده است و این کار نیز توسط معاونت پژوهشی و حجت‎الاسلام عین‌لو به اتمام رسید که این 11 هزار فیش بر روی سایت اکمال قرار می‎گیرد و مهمترین نکته برای این اثر تاییدیه رسمی فرزند علامه امینی در نجف اشرف است.

وی گفت: بیت علامه امینی غیر از کتبی که فرزندانشان نوشته‎اند هنوز تاییدیه‌ای به هیچ اثری در خصوص الغدیر نداده‏‌اند.

مشکوری با اشاره به فعالیت رسانه‏‌ای این مرکز، ادامه داد: در این بخش تلاش شد تا آنچه که در اسانید و مسانید شیعه است بازتاب داده شود و در این زمینه تولیدات فاخری نیز عرضه شد، این تلاش‎ها به جایی رسید که در شورای معارف صدا و سیما برنامه‎های محتوایی غدیری برنامه‎های این دو نهاد توسط واحد رسانه کانون بسته شد.

وی گفت: برنامه مستند نباء عظیم در دهه ولایت روی آنتن شبکه خواهد رفت و برنامه تا چشمه غدیر در همین دهه ولایت پخش می‎شود، مستند کانون خورشید در دهه ولایت از شبکه 5، 3، خبر، قرآن پخش می‎شود.

مشکوری بیان کرد: در بعد مکتوب نیز با توافقی که با بیت مرحوم علامه انجام شده است قرار شده است این فیش‎های رسانه‎ای به 40 عنوان کتاب اجتماعی کم حجم و روان برای توده مردم مبدل شود که اولین آن برای روز 15 مهر در ترنجستان بهشت در تهران تحت عنوان خانواده خورشید رونمایی می‎شود.

وی گفت: در عرصه مکتوب، کتابی تحت عنوان دلیل خورشید منتشر کرده‎ایم که 14 روش اثبات ولایت فقیه در آن ذکر شده است، کتاب دیگری تحت عنوان قنوت خورشید که برگرفته از تقریرات درس خارج مرحوم احمدی فقیه یزدی است، برای ترویج نماز عید غدیر منتشر شده است.

مدیر کانون خورشید تصریح کرد: در حوزه فضای مجازی سایت ابلاغ رونمایی می‏‌شود که تمام تولیدات رسانه‏‌ای کانون خورشید نظیر کلیپ‎ها و جزوات آموزشی و تمامی اجزای رسانه‎ای که کانون خورشید روی آن کار کرده است به نمایش در می‎آید.

وی گفت: در بعد فرهنگی نیز سعی شده است که در این پنج سال، هر سال یک فرهنگ غدیری در جامعه احیا شود که سال 92 احیای نماز جماعت غدیری بود که این کار در سه هزار نقطه انجام شد که امسال به 10هزار نقطه خواهد رسید.

وی افزود: در سال دوم مجله زیارت خورشید چاپ شد که با هدف احیای زیارت غدیریه انجام شد، امسال برای ترویج اطعام غدیر برنامه‎های مختلفی داریم که در این زمینه مجله مائده خورشید در اختیار توده مردم قرار می‎گیرد.

مشکوری خاطرنشان کرد: سال بعد مجالس شعر خوانی برای امام علی(ع)را پیگیری کنیم که سال آخر نیز آداب و رسوم غدیری را احیا می‏‌کنیم.

وی گفت: در این مرکز از برگزاری همایش‎ها خبری نیست زیرا به نظر ما همایش‎ها به اندازه فعالیت‏‌های اجرایی کارایی ندارد زیرا اثر آنها بسیار محدود است، این مجموعه همیشه به دنبال آثاری است که در هیچ جا تولید نشده باشد و به هیچ عنوان به دنبال کارهای موازی نبوده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه آموزشی برنامه دوره غدیرشناسی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده است که این دوره در دانشگاه‎های دیگر نیز گسترانیده خواهد شد و سعی می‏‌شود در این کلاس‎ها به مساله ولایت فقیه که شعاعی از غدیر است نیز پرداخته شود.

وی از برگزاری نماز عید غدیر خم و اطعام 5 هزار نفر در مسجد غدیر خم تهران خبر داد.

انتهای پیام

کد N971735