راهپیمایی مکزیکی‌ها در سالروز مفقود شدن 43 دانشجو

هزاران تن از مردم مکزیک که همچنان امید دارند راز ناپدید شدن 43 دانشجوی مکزیکی پس از یکسال فاش شود، در خیابان‌ها راهپیمایی کردند. دادستان عمومی مکزیک گفته است که این دانشجویان در جریان حمله پلیس و کارتل‌های مواد مخدر جان باخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، فعالان می‌گویند که جنبش آنها تلاش دارد عدالت را برای دانشجویان مفقود شده اجرا کند. این در حالی است که تنها بقایای دو دانشجو توسط تجزیه و تحلیل دی‌ان‌ای قطعات سوخته استخوان شناسایی شده است.

گرچه این راهپیمایی از تجمع‌های اعتراض‌آمیز پیشین کوچکتر بود اما این مورد به علنی‌شدن پرونده هزاران گمشده از آغاز جنگ با مواد مخدر در مکزیک از سال 2006 کمک کرد. به گفته یکی از فعالان حامی صلح و ضد جرایم، جنبش دانشجویان نمونه‌ای برای تمام مکزیکی‌ها است تا بیدار شوند و ساکت نمانند.

انریکه پنا نیتو، رئیس‌جمهوری مکزیک در دیداری با والدین 43 دانشجوی مفقود شده در اوایل هفته وعده داد تا یک دفتر دادستانی ویژه برای تحقیقات درباره تمام مفقودی‌ها در مکزیک راه‌اندازی کند.

براساس اعلام دولت مکزیک، بیش از 25 هزار تن بین‌ سال‌های 2007 تا 31 ژوئیه 2015 در این کشور مفقود شده‌اند. اجساد ناشناس هر از گاهی در گورهای مخفی که باندهای مواد مخدر برای امحای قربانیان خود استفاده می‌کنند، پیدا می‌شود. اما بیشتر افراد بدون اینکه ردی از آنها باقی بماند، ناپدید می‌شوند.

43 دانشجوی مذکور از دانشکده معلمان در 26 سپتامبر 2014 مفقود شدند. گفته می‌شود که این اتفاق پس از برخورد آنها با پلیس در شهر ایگوآلا، واقع در ایالت شمالی گوئررو رخ داد. شش تن دیگر در جریان درگیری به دست نیروهای پلیس کشته شدند.

به گفته دادستان کل سابق مکزیک، پلیس محلی به صورت غیر قانونی دانشجویان را بازداشت کرده و آنها را به یک باند مواد مخدر محلی موسوم به گوئرروس یونیدوس تحویل داده و آنها هم دانشجویان را کشته و جنازه آنها را سوزاند‌ه‌اند. با این حال با گذشت یکسال از ناپدیدشدن ۴۳ دانشجو در مکزیک، هنوز علت دقیق آن مشخص نشده است.

انتهای پیام

کد N971596