رائول کاسترو تحریم تجاری اعمال شده از سوی آمریکا را محکوم کرد

رئیس جمهوری کوبا از سرگیری روابط دیپلماتیک با آمریکا را به عنوان "پیشرفتی بزرگ" تحسین کرد اما در مقابل تحریم تجاری آمریکا را به عنوان اصلی‌ترین مانع بر سر راه رشد اقتصادی کوبا محکوم کرد.

رئیس جمهوری کوبا از سرگیری روابط دیپلماتیک با آمریکا را به عنوان "پیشرفتی بزرگ" تحسین کرد اما در مقابل تحریم تجاری آمریکا را به عنوان اصلی‌ترین مانع بر سر راه رشد اقتصادی کوبا محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا و باراک اوباما، همتای آمریکایی‌اش در دسامبر سال گذشته میلادی به دنبال 50 سال دشمنی میان این دو دشمن سابق جنگ سرد، آشتی مجددی را اعلام کرده که منجر به از سرگیری روابط دیپلماتیک در 20 ژوئیه سال جاری میلادی شد.

اگرچه اوباما اقداماتی را برای کاهش تحریم‌های تجاری و مسافرتی صورت داده اما تنها کنگره آمریکا می‌تواند این تحریم را به صورت کامل لغو کند و تحقق این مساله در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد.

کاسترو در یکی از نشست‌های رهبران جهان در سازمان ملل در خصوص تحولات جهانی گفت: این تحریم نه تنها اصلی‌ترین مانع برای رشد اقتصادی کشور ماست بلکه به خاطر وسعت خارج از مملکتی‌اش دیگر کشورها را نیز تحت تاثیر قرار داده و به منافع شهروندان و کمپانی‌های آمریکایی لطمه می‌زند.

وی با اشاره به قطعنامه سالانه مجمع عمومی سازمان ملل که تحریم آمریکا را محکوم کرده، افزود: چنین سیاستی توسط 188 عضو سازمان ملل رد شده و باید لغو شود.

کوبا برآورد می‌کند که این تحریم 121 میلیارد دلار ضرر به اقتصاد کشورش وارد کرده است. کوبا کمپینی را در مجمع عمومی سازمان ملل آغاز کرده تا بار دیگر قطعنامه‌ای را تصویب و در آن خواستار لغو این تحریم‌ها شود.

دیپلمات‌های سازمان ملل که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند: واشنگتن در نظر دارد در رای گیری امسال سازمان ملل در خصوص این قطعنامه رای ممتنع دهد و این امر باعث می‌شود متن پیش نویس نسبت به سال‌های گذشته اصلاح شده و انتقادها از آمریکا کاهش یابد.

تصویب این قطعنامه یک تشریفات سالانه است. آمریکا و اسرائیل همواره علیه این قطعنامه رای داده‌اند.

اگرچه رای مجمع عمومی سازمان ملل غیر الزام آور و سمبلیک است اما بر اقدامات آمریکا برای در انزوا نگه داشتن هاوانا تاکید می‌کند.

رائول کاسترو قرار است روز دوشنبه برای نخستین بار به عنوان رئیس جمهوری کوبا در مجمع عمومی سازمان ملل در مقابل رهبران جهان سخنرانی کند.

انتهای پیام

کد N971511