رایزنی ها در نیویورک برای حل بحران سوریه/ تاکید بر نقش ایران

سیاسی

موضوع یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه با حضور ایران از جمله محورهای اصلی گفتگوهای مقامات کشورهای مختلف در نیویورک بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، حجم گسترده ای از جلسات حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با محوریت رسیدن به یک اجماع کلی در مسئله سوریه در حال برگزاری است. در این راستا قرار است باراک اوباما و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری آمریکا و روسیه با یکدیگر دیدار کنند.

پیش از این دیدار، امروز «فدریکا موگرینی» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در نیویورک درباره مذاکرات صلح در سوریه با یکدیگر بحث و گفتگو کرد. موگرینی در این دیدار بر لزوم پایان جنگ داخلی در سوریه تاکید کرد و ضمن قرائت بیانیه اتحادیه اروپا همکاری های دو جانبه با ماموران سازمان ملل را خواستار شد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این بیانیه رسمی بر لزوم برگزاری دور جدیدی از مذاکرات صلح در سوریه تاکید کرده اند. این در حالی است که اخیرا برخی از اعضای این اتحادیه با چرخشی سیاسی در قبال نظام سوریه، لزوم حضور بشار اسد در دولت انتقالی این کشور را به رسمیت شناخته اند.

درباره این موضوع دیدارهای دیگری نیز بین ظریف و وزیر امور خارجه آمریکا و روسیه انجام شد که در همگی دیدارها بر برگزاری مذاکرات صلح در سوریه تاکید شده است. سازمان ملل امیدوار است دور جدیدی از مذاکرات صلح در سوریه برگزار شود. بر این اساس گفتگوهای صلح سازمان ملل به ریاست «استفن دی میستورا» با یک گروه بین المللی با شرکت ایران قرار است برگزار شود که البته با مخالفت عربستان روبرو شده است.

از جلسات مهم درباره صلح سوریه، نشست وزرای خارجه کشورهای عضو شورای امنیت با حضور بان کی مون دبیر کل سازمان ملل است. روسیه یکی از حامیان اصلی سوریه، نیروهای نظامی خود را در سوریه پیاده کرده است و یکی از کشورهایی است که در جلسه از نقش آینده بشار اسد در دولت انتقالی حمایت می کند.

مسکو از غرب و کشورهای عربی خواسته است ائتلافی کارآمد علیه تروریست های داعش تشکیل دهند. ولی آمریکایی ها هنوز به طور کامل همکاری با دولت بشار اسد را نپذیرفته اند.