کاردار عربستان به وزارت خارجه احضار شد

عربستان,حادثه منا حج 1394شمسی ,ایران و عربستان

احمد المولد کاردار عربستان سعودی در تهران بعد از ظهر شنبه توسط معاون وزیر خارجه احضار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و افریقای وزارت امور خارجه در این ملاقات با اشاره به تعداد بالای مفقودین، کشته شدگان و مجروحین حادثه منا از کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران خواستار توجه فوری و موثر مقامات و مسئولین سعودی به موضوع گردید.

وی در ادامه با اشاره به میزان بالای جان باختگان کشورهای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد عربستان باید مسئولانه عمل نموده و در همکاری جدی با مسئولین حجاج کشورهای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران، در زمینه کاهش التیام این فاجعه انسانی اهتمام نماید.

معاون عربی و افریقای وزارت خارجه کشورمان در خصوص ابعاد حادثه منا تاکید کرد که مقامات سعودی باید با کشورهایی که در این واقعه تلخ درگیر هستند رایزنی نموده و به علت این حادثه، متعهدانه پاسخ دهند و تدبیری اتخاذ نمایند.

امیر عبدالهیان در خاتمه تاکید کرد که ما به فوریت خواستار تعیین هویت مفقودین، رسیدگی و درمان مجروحین و صدمه دیدگان و انجام تشریفات مربوط به انتقال اجساد طیبه این عزیزان به جمهوری اسلامی ایران می باشیم.

احمد المولد کاردار سعودی ضمن تبیین آخرین اقدامات عربستان سعودی در کشف علت حادثه و تاکید بر تسریع در شناسایی مفقودین، درمان مجروحین و انتقال جان باختگان به جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت که در خصوص اعطای روادید به هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم در حال انجام است.

لازم به ذکر است صدها زائر بیت الله الحرام از کشورهایی همچون نیجریه، مصر، ترکیه، تانزانیا، کنیا، پاکستان و ... قربانی حادثه اخیر منا شده اند و آمار واقعی برخی قربانیان کشورها بیش از 500 تن می باشد.

5252

کد N971256