شمخانی: قطعاً بی‌کفایتی سعودی‌ها از عوامل اصلی شکل‌گیری فاجعه منا بود

تسنیم نوشت: دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت که ضعف مدیریت دولت عربستان سعودی و بی‌کفایتی عوامل اجرایی و انتظامی مسئول برگزاری مراسم حج تمتع به‌طور قطع یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری فاجعه غمبار منا بوده است.

به گزارش  دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان جلسه کمیته ویژه رسیدگی به فاجعه منا گفت: ضعف مدیریت دولت عربستان سعودی و بی‌کفایتی عوامل اجرایی و انتظامی مسئول برگزاری مراسم حج تمتع به‌طور قطع یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری فاجعه غمبار منا بوده است.
علی شمخانی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری و دستور ریاست محترم جمهوری در خصوص بهره‌گیری از مجموعه ظرفیت‌های کشور برای مدیریت ابعاد و تبعات این حادثه اظهار داشت: از اولین ساعات وقوع این حادث ستاد ویژه‌ای در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با حضور مسئولین دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل شد و ضمن ارتباط مستمر با سرپرست محترم حجاج ایرانی مستقر در عربستان سعودی، اقدامات ضروری در حوزه هماهنگ‌سازی مجموعه ظرفیت‌های سیاسی، امدادی، درمانی و اطلاع‌رسانی در داخل کشور را در این زمینه آغاز کرد.
وی با ابراز تأسف نسبت به عدم توجه به تمرکز کافی دولت عربستان سعودی نسبت به برگزاری امنیت عظیم‌ترین کنگره جهان اسلام در ایام حج تمتع اظهار داشت: تغییر اولویت امنیتی عربستان سعودی و به‌کارگیری نیروهای امنیتی و انتظامی خبره برای تجاوز به کشور یمن و سرکوب مردم مسلمان بحرین و همچنین کاهش کمی و کیفی عوامل انتظامی در حج تمتع نقش تعیین کننده‌ای در بروز این فاجعه داشته است.
شمخانی با تأکید بر حساسیت و پیگیری مجدانه این موضوع از سوی جمهوری اسلامی ایران تا دستیابی به نتیجه قطعی و همچنین بهره‌گیری از مجموعه ظرفیت‌های قانونی و حقوقی برای تبیین و تعیین عوامل شکل‌گیری و مسببان این فاجعه عظیم گفت: در حال حاضر مجموعه توان دستگاه‌های مسئول برای رسیدگی به وضعیت مجروحان و مشخص نمودن وضعیت مفقودان حادثه و همچنین انتقال جان‌باختگان به کشور بسیج گردیده و توجیهات لازم در سطح استانداری‌های کشور نیز انجام شده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار ایرانی و مسلمان کشورهایی که در این فاجعه عزیزان خود را از دست داده‌اند آمادگی کشورمان را برای مساعدت با حجاج آسیب‌دیده سایر کشورها اعلام کرد.

49310

کد N971113