/فاجعه منا/

پیام تسلیت سردار جلالی در پی حادثه دردناک منا

فاجعه منا

سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور طی پیامی درگذشت حجاج بیت الله الحرام در حادثه تلخ منا را تسلیت گفت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن کامل این پیام به شرح زیر است:

وَ مَن یَخْرُجْ مِن بَیْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَی اللّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلی اللّهِ وَکَانَ اللّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا

فاجعه جانگداز کشته شدن حاجیان بیت‌الله الحرام در صحرای منا، عواطف مسلمانان جهان را جریحه‌دار کرد و کشور را در سوگ حجاج ایرانی جان باخته در غم و اندوه فرو برد.

متاسفانه در روز عید قربان عید بندگی، کام همه مسلمانان جهان با شنیدن خبر فاجعه منا تلخ گشت روزی که در آن شمار زیادی از حاجیان خانه خدا جان خود را از دست داده و یا مجروح شدند و اکنون قلب‌ همه مسلمانان اندوهگین و غمناک است.

حوادث غمبار در این موسم چه در کنار کعبه و چه حادثه دردناک منا نشان از بی‌برنامه‌گی و سهل‌انگاری در اداره امور حج داشته و جا دارد که دولت عربستان مسئولیت این حوادث را به عهده بگیرد.

فاجعه منا بر خلاف حادثه ناگوار واژگونی جرثقیل که غیر قابل پیش‌بینی بود، با مدیریت صحیح قابل تدبیر و پیشگیری بود. این فاجعه بیش از پیش بر ضرورت مشارکت و همیاری کشورهای مسلمان در برنامه‌ریزی و نظارت جدی بر برگزاری مراسم عظیم حج تاکید دارد.

سران و حاکمان سعودی مسئولیت تمام مهمانان خدا و رسول (ص) را به عهده‌دارند و می‌بایست در آسایش، آرامش و امنیت حجاج کوشا و به تعهدی که دادند در جهت سلامت زائرین پایبند باشند.

ضمن تسلیت این فاجعه مصیبت بار، از درگاه احدیت برای درگذشتگان آرزوی لطف و مرحمت داشته و شفای عاجل مجروحان و مصدومان را نیز مسئلت دارم.

انتهای پیام

کد N970866