نیویورک تایمز: ابراز امیدواری درباره حل مسأله زندانیان آمریکایی در ایران

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت: رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران به طور ضمنی به حل مسأله شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران اشاره کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه نیویورک تایمز،‌ حسن روحانی، رییس جمهوری ایران که به منظور شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است روز جمعه در دیدار مجریان و مدیران ارشد رسانه‌های آمریکایی و بین‌المللی ابراز امیدواری کرد که ایران و آمریکا بتوانند راه‌حلی برای مسأله آمریکاییان بازداشت شده در ایران بیابند.

هم‌چنین به گفته دان کیلدی، یک عضو دموکرات کنگره آمریکا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مواجهه‌ای اتفاقی با وی در سالن مجمع عمومی ابراز امیدواری کرده است که مسأله این زندانیان به زودی حل شود.

این نماینده دموکرات آمریکا گفت که زمانی که وزیر امور خارجه ایران بر سر میز هیأت ایرانی نشسته بوده به سمت وی رفته و با ظریف گفت‌وگو کرده است.

کیلدی افزود: اولین باری بود که با وی صحبت می‌کردم. ما گفت‌وگوی خوبی داشتیم. ظریف گفت که طرف ایرانی و آمریکایی به کار روی این مسأله ادامه می‌دهند و امیدوارم که بتوانند راه‌حل مناسبی پیدا کنند.

این نماینده کنگره پیش از این درباره شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران شامل، امیر حکمتی صحبت کرده است.

به نوشته نیویورک‌تایمز از زمان حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 در 14 ژوییه در وین امیدواری‌ها برای این که ایران و آمریکا بتوانند این مسأله را حل کنند افزایش یافته است. مقامات آمریکایی می‌گویند تاکنون هیچ صحبتی درباره تبادل این زندانیان نشده است.

رییس‌جمهور ایران هفته گذشته در یک گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس گفت که آمریکا تعداد نامشخصی از ایرانیان را به اتهام نقض تحریم‌های اقتصادی آمریکا بازداشت کرده که از نظر تهران غیرقانونی و یک‌جانبه است.

وی در نشست روز گذشته‌اش این شهروندان آمریکایی را صرفاً ایرانی دانست چون آن‌ها از نژاد ایران هستند و گفت که کلمه تبادل را در این زمینه دوست ندارد اما امیدوار است که دولت‌های تهران و واشنگتن در حل این مسأله کمک‌کننده باشند.

امیر حکمتی سرباز پیشین نیروی دریایی آمریکا، جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست و سعید عابدینی سه شهروند آمریکایی هستند که در ایران در بازداشت بسر می‌برند. هم‌چنین به ادعای مقامات آمریکایی رابرت لوینسون یک نیروی بازنشسته پلیس فدرال آمریکا نیز در سال 2007 هنگام انجام مأموریت در ایران ناپدید شده است.

مقامات ایرانی بارها با رد این ادعا اعلام کرده‌اند که از سرنوشت لوینسون بی‌اطلاع‌ هستند.

به گزارش ایسنا، رییس جمهوری کشورمان در این نشست درباره امکان مبادله زندانیان آمریکایی و ایرانی و از جمله خبرنگار واشنگتن پست، گفت: برخی از این افراد از نظر ما ایرانی هستند چرا که طبق قوانین ایران، ما افراد دو تابعیتی را نمی‌پذیریم و البته از سوی دیگر، عده‌ای ایرانی هم در آمریکا زندانی یا بی‌دلیل تحت تعقیب هستند.

روحانی افزود: من با کلمه مبادله و تبادل موافق نیستم و معتقدم باید هر دو دولت بر مبنای قانون به تسریع در امور قضایی، تسهیل در امور کنسولی و در نهایت آزادی سریع‌تر آن‌ها کمک کنند. البته موضوع زندانیان در ایران در اختیار قوه قضاییه است و قویه مجریه دخالت مستقیمی در این زمینه نمی‌تواند انجام دهد. در عین حال رییس جمهوری به عنوان مجری قانون اساسی می‌تواند موضوع را پیگیری کند و اگر لازم بود تذاکرات لازم را بدهد. برای من مهم است که این افراد اگر راهی وجود دارد زودتر آزاد شوند.

انتهای پیام

کد N970856