سردار رشید:

مسائل جنگ را با نگرشی به دور از وابستگی‌های سازمانی بررسی کنیم

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: باید در خصوص جنگ و مسائل مربوط به آن فراتر از زمان با نگرشی واقعی و به دور از وابستگی‌های سازمانی به مطالعه مشغول شویم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) غلامعلی رشید در جلسه قرائت حکم غلامرضا جلالی به ریاست سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه حادثه تلخ منا کام مسلمانان جهان را تلخ کرده است، اظهار کرد: از یکم تا دهم مهر که آغازش با عیدقربان و پایانش با عید غدیر است، خوشحالی و شادی بسیاری با مسلمانان همراه می‌شود اما امسال این روزها با غم و غصه به واسطه بی لیاقتی حاکمان سعودی همراه شده و روزهای شاد ما به عزا تبدیل گشته است.

وی با بیان اینکه خداوند برای کسانی که مخلصانه عمل نمی کنند و در راه شیطان گام بر می دارند عاقبت نیکی در نظر نخواهد گرفت اظهار کرد: این فاجعه بسیار هولناک بوده است و من به تمام مردم داغدار کشورمان تسلیت عرض می کنم، هر کس دست اش در کار حاکمیت نباشد و دارای مسئولیت نباشد نمی تواند باور کند که چنین حادثه ای به دلیل بی کفایتی دولتمردان جنایت کار سعودی بوده است که برای خدا کاری نمی کنند و در جهت شیطان گام بر می دارند.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: وقتی دولتمردان ایران را با کسانی که در عربستان در راس کار هستند، مقایسه می کنیم می بینیم که مسئولان ما همواره به خدمت مردم و پاسخگویی در برابر خدا توجه دارند اما مقامات سعودی هرگز این چنین تربیت نشده اند.

وی با بیان اینکه شیوه مدیریت مسئولین کشور میدانی و عملیاتی است، خاطر نشان کرد: ما نمی توانیم به دو موضوع در کنار یکدیگر اولویت بدهیم بلکه همواره یک موضوع را مدیریت می کنیم و حتما نیز این مدیریت میدانی، عملیاتی و حضوری خواهد بود مثل تجربه ما در اجلاس روسای کشورهای غیر متعهد در تهران که وقتی کار امنیت برگزاری این اجلاس به سپاه سپرده شد ما با کمک نیروهای بسیج و نیروی انتظامی به بهترین شکل اجلاس را برگزار کردیم و اجازه ندادیم کوچکترین خدشه ای در امنیت آن ایجاد شود.

فرمانده سپاه پاسداران با بیان اینکه دولتمردان عربستان مرد میدان نیستند، ادامه داد: دولتمردان عربستان به دنبال عیاشی هستند و اولویتشان نه برگزاری آبرومندانه و با اهمیت مراسم حج بلکه جنگ با ملت مظلوم یمن است؛ آن‌ها که با غرور خود فکر می کردند می‌توانند کار یمن را دو هفته ای به پایان برسانند اما هم اکنون شش ماه است که در مقابل یمن و مردم اش زانو زده اند.

رشید تصریح کرد: امیدواریم شاهد سقوط و فروپاشی رژیم فاسد سعودی باشیم که در طول هشتاد سال حیات اش در راستای منافع انگلیس، آمریکا و رژیم صهیونیستی عمل کرده است و هم اکنون نیز الگوی رفتاری رژیم صهیونیستی را در پیش گرفته است.

وی با ابراز نگرانی در خصوص وضعیت عربستان در جنگ با یمن اظهار کرد: اگر آن‌ها در یمن به موفقیت برسند دچار غرور خواهند شد و این خوف بزرگ وجود دارد که منطقه را بیش از پیش دچار جنگ کنند.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه سخنانش با اشاره به سابقه غلامرضا جلالی در انقلاب اظهار کرد: سردار جلالی هم مرد علم است و هم مرد عمل. او یکی از فرماندهان پرقدرت ما در نیروهای مسلح بوده است و گذشته افتخارآمیزی دارد.

وی ادامه داد: برخورداری سردار جلالی از آراء و اندیشه های راهبردی یکی از ویژگی های مناسب ایشان برای ریاست بر سازمان پدافند غیر عامل است.

رشید با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس اظهار کرد: هفته دفاع مقدس بزرگداشت حماسه عظیم ملتی است که در اوج کمبودها ، مظلومیت ها و سختی ها در برابر دشمن خود ایستاد و در پایان هشت سال مقاومت اش پاداش پیروزی گرفت و دشمن را نابود کرد.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: اگر بخواهیم عظمت دفاع مقدس را ارزیابی کنیم باید جنگ هشت ساله را با جنگ های دیگر ملت ایران در صد سال گذشته مقایسه کنیم.

وی با ستایش از پایداری های جوانان کشور در طول هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: اگر پایداری جوانان ما و قهرمانی های ملت ایران و نیز پایداری نیروهای مسلح ما نبود ممکن بود که هنوز هم خرمشهر در اختیار عراق باشد.

رشید در ادامه با اشاره به کمک‌های همه جانبه کشورهای غربی به صدام حسین در طول جنگ هشت ساله اش با ایران اظهار کرد: وقتی صدام تصمیم گرفت که با ایران وارد جنگ شود اطمینان خواست که در طول جنگ هیچ حمایتی از سوی کشورهای غربی از ایران صورت نگیرد و آمریکایی ها نیز با قبول این پیشنهاد و دادن این اطمینان به صدام بزرگترین کمک را به او کردند.

وی ادامه داد: در دوران جنگ هشت ساله صدام هر تسلیحاتی جز بمب هسته‌ای در اختیار داشت و این تنها جنگی بود که در طول دوران جنگ سرد به هماهنگی کامل دو قطب شرق و غرب عالم علیه یک کشور انجامید.

رشید با بیان اینکه ابعاد روحی و معنوی دفاع مقدس همواره پایدار خواهد ماند یادآور شد: ماندگاری جنگ در مراکز مطالعاتی‌مان نیازمند اندیشه ورزی است و لازم است درباره مسائل جنگ فراتر از زمان و با نگرشی واقعی و به دور از وابستگی‌های سازمانی و نهادی که متاسفانه هم اکنون در مطالعات مربوط به تاریخ جنگ هشت ساله حاکم است به بحث و گفت‌وگو و نقد وبررسی و برگزاری کرسی های آزاد اندیشی بپردازیم و این مهم یکی از وظایف اصلی مراکز تحقیقاتی ما در حوزه دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه تهدیدات در عرصه‌ها و سطوح مختلف علیه کشور گسترش یافته است اظهار کرد: باید مراقب باشیم با استفاده از تجربه هشت سال دفاع مقدس دچار غافلگیری راهبردی نشویم و یکی از وظایف مهم سازمان پدافند غیرعامل نیز توجه به همین موضوع است.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: سازمان پدافند غیرعامل همپوشانی دائمی با بحث دفاعی کشور دارد و عضوی از قرارگاه فرماندهی خاتم الانبیاء است و همچنین با حوزه‌های غیرنظامی کشور نیز در ارتباط است و در هر دو حوزه وظایفی را برعهده دارد که امیدوایم از پس انجام وظایف برآید.

رشید با بیان اینکه لازم است در خصوص مقابله با تهدیدات انسجام فکری و ساختاری میان نیروهای مسلح وجود داشته باشد اظهار کرد: اگر شکافی بین سطوح راهبردی تا تاکتیکی‌مان به وجود آید، آسیب خواهیم دید و لازم است در این زمینه به طور کامل دارای هماهنگی باشیم و یک انسجام فکری و ساختاری محکم را فراهم سازیم.

انتهای پیام

کد N970823