فعالیت‌های جدید در سایت آزمایش اتمی کره‌شمالی

در نخستین سرنخ‌های مشهود مبنی بر اینکه کره‌شمالی در حال آماده شدن برای انجام آزمایش اتمی دیگری است، فعالیت‌های جدیدی در یکی از سایت‌های آزماشی که دولت پیونگ‌یانگ سه آزمایش اتمی‌ قبلی را نیز در آنجا انجام داده بود، شناسایی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس گزارش مطالعات پیشرفته بین‌المللی دانشگاه جان هاپکینز، در چند روز اخیر یکسری تصاویر ماهواهر‌ای از سایت "پانگی ری" گرفته شده که نشان داد چند وسیله بزرگ در نزدیکی ورودی یک تونل پارک شده‌اند و وسایل نقلیه سنگینی در ایست بازرسی که به در غربی ختم می‌شود، حضور دارند.

"جک لیو" و "جوزف برمادز"، دو تحلیل‌گر گفتند: تورهای استتار کننده در این ورودی کاملا قابل مشاهده هستند و از این تورها معمولا برای مخفی کردن فعالیت‌ها استفاده می‌شود.

آن‌ها همچنین متوجه فعالیت‌های جدیدی در ورودی جنوبی شده‌اند، جایی که تونل موجود عریض‌تر و هموارتر شده است. آن‌ها همچنین به تکمیل ساختمان جدیدی در این منطقه پشتیبانی اشاره کرده‌اند.

با این حال این تحلیل‌گران هشدار دادند اما براساس این تصاویر نمی‌توان به هدف از این فعالیت‌ها پی برد.

آن‌ها گفتند: نشانه‌های فعالیت در این سایت آزمایشی در بحبوحه گمانه‌زنی‌های گسترده مبنی بر اینکه کره شمالی هفتادومین سالروز تاسیس حزب "کارگران" را 10 اکتبر (18 مهر) سال جاری میلادی با پرتاب یک موشک یا یک آزمایش اتمی جشن می‌گیرد، مشاهده شدند. اگر کره‌شمالی تصمیم گرفته تا وسیله اتمی دیگری را آزمایش کند، این چهارمین آزمایش آن در تاریخ این کشور و نخستین آزمایش اتمی از سال 2013 میلادی محسوب می‌شود.

کره شمالی معتقد است تسلیحات اتمی یک عامل بازدارنده کلیدی علیه دشمنان خارجی کره‌شمالی به ویژه آمریکا است.

انتهای پیام

کد N970656