اجمالی/رضایی در نشست خبری تاکید کرد:

لزوم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب حادثه منا با حضور ایران، نیجریه و مصر

سیاسی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب حادثه منا متشکل از ایران، نیجریه و مصر و برخی کشورهای دیگر آسیب‌دیده، گفت: دولت باید بر تشکیل این کمیته اصرار بورزد.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی در حاشیه جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام و در نشست خبری با رسانه‌ها با اشاره به فاجعه اخیر در منا و با تسلیت این فاجعه به محضر ولی‌عصر (عج)، مقام معظم رهبری و امت اسلامی، اظهار داشت: تعداد زیادی از مسلمانان در زیر دست و پا و در اثر ضعف‌هایی که در اداره خانه خدا وجود دارد، از بین رفتند.

وی افزود: این حادثه هم جهان اسلام را متاثر کرد و هم باعث وهن مسلمانان در افکار عمومی جهانیان شد که چگونه ممکن است مراسمی که به صورت تاریخی برگزار می‌شود، این‌طور ناامن می‌شود؛ آن هم در خانه خدا که باید امن‌ترین نقطه در جهان باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه تکرار این ناامنی آن هم به طور فاجعه‌آمیز، موجب جریحه‌دار شدن احساسات مسلمانان خصوصاً ملت عزیز ما شد، تاکید کرد: تقاضا داریم مسئولان کشور و دولت خدمتگزار مخصوصاً وزرای بهداشت، کشور و امور خارجه به طور جدی بازگشت جنازه‌ها و مجروحان و وضعیت مفقودان را پیگیری کنند تا این اضطرابی که در جامعه حاکم بوده، از بین برود و آلام حادثه‌دیدگان تسکین پیدا کند.

رضایی اظهار داشت: هر چند اطلاعیه دادن خوب است اما صرفاً نباید به اطلاعیه‌های مسئولان اکتفا شود و باید سریعتر پیگیری‌هایی صورت گیرد.

وی در ادامه با اشاره به وجود نظریه‌های مختلف درباره علت وقوع این حادثه و نیز ابهامات موجود، گفت: یک نظریه این است که به دلیل اختلاف در دستگاه حاکمه عربستان، این اتفاقات رخ داده و نظریه دیگر نیز این است که به دلیل بستن دو یا سه خیابان، تجمع بسیار زیادی ایجاد شده و مردمی که برای ساعت مشخص برنامه‌ریزی کرده بودند، طبق برنامه به محل انجام اعمال رفتند و به دلیل ازدحام این اتفاق افتاده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: گروه دیگری نیز بستن خیابان‌ها توسط تیم حفاظتی سلطنتی عبوری و عدم هماهنگی با تیم مدیریتی منطقه را عامل وقوع این حادثه می‌دانند.

رضایی با بیان اینکه همیشه یک لشگر با چهار تیپ به همراه نیروهای پلیسی و امنیتی با جمعیتی حدود ۶۰ هزار نفر مناسک حج را اداره می‌کرده‌اند، اظهار داشت: اما از چند ماه پیش این نیروها وارد یمن شده‌اند و نیروهای جدید بی‌تجربه‌ای که حتی خیابان‌های مکه و منا را نمی‌شناسند، مسئولیت کار را پذیرفته‌اند.

وی به سفر حج ۲۰ سال پیش خود به همراه علی لاریجانی و علی شمخانی اشاره کرد و گفت: در آن زمان مسئول امنیتی شهرستان مکه به ما نشان داد که تمام خیابان‌های این شهر با دوربین مداربسته کنترل می‌شود؛ بنابراین الان وضعیت آنها بسیار باید مجهزتر شده باشد، اما حداقل دو موضوع را می‌توان به عنوان علل بروز حادثه برجسته کرد که یکی از آنها اعزام نیروهای قدیمی و آموزش دیده به یمن و بکارگیری نیروهای بی‌تجربه در مناسک حج و دیگری تخلف نیروهای امنیتی گادر محافظتی مقام سلطنتی است که خیابان‌ها را بدون هماهنگی بسته‌اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این رابطه در تشکیل کمیته حقیقت‌یاب از ایران، نیجریه و مصر که بیشترین آسیب را در این حادثه دیده‌اند و نیز با حضور چند کشور دیگری که مجروح و کشته داشته‌اند، تاکید کرد و ادامه داد: لازم است دولت سعودی نیز با این کمیته حقیقت‌یاب همکاری کند، چرا که اگر این حادثه به خوبی تحلیل نشود، هر آن امکان تکرار آن وجود دارد.

رضایی تصریح کرد: در ۳۰ سال گذشته حدود ۱۰ هزار نفر در این منطقه که باید امن‌ترین نقطه عالم باشد، کشته‌ شده‌اند.

دولت در تشکیل کمیته حقیقت‌یاب حادثه منا اصرار کند

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه اگر شما به جای وزیر امور خارجه بودید، چه تدبیری برای پیگیری حادثه منا می‌کردید؟ اظهار داشت: پیشنهادی مطرح شده و آقای ظریف دارد کار را دنبال می‌کند و آن این است که کمیته حقیقت‌یاب به سرعت تشکیل شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این احتمالاتی که درباره علت وقوع حادثه در جهان اسلام مطرح می‌شود، به ضرر جهان اسلام بوده است؛ بنابراین تشکیل کمیته حقیقت‌یاب نیز به نفع خود سعودی‌ها نیز خواهد بود.

رضایی تاکید کرد: به نظر من دولت باید اصرار بورزد که این کمیته حقیقت‌یاب حتماً تشکیل شود و دولت عربستان نیز با آن همکاری کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در پاسخ به سئوالی درباره رئیس مجمع برای پیگیری حادثه منا به دلیل ارتباطات نزدیک وی با مقامات سعودی، خاطرنشان کرد: آقای هاشمی امروز یک نطق مفصل قبل از دستور داشت و به شدت از این حادثه متاثر است، اما فعلاً برنامه‌ای برای این کار ندارد؛ چرا که این موضوع باید توسط دولت دنبال شود.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره متهم کردن جمهوری اسلامی در حادثه منا توسط برخی سعودی‌ها در فضای مجازی، عنوان کرد: به شبکه‌های مجازی نمی‌توان به عنوان موضع رسمی دولت عربستان اتکا کرد؛ آنها تاکنون فقط به بحث قضا و قدر در بروز حادثه اشاره کرده‌اند، بنابراین طرح متهم کردن ایران در فضای مجازی بوده و در این فضا نیز هر کسی حرفی می‌زند.

ادامه دارد...