برنامه‌های کتابخانه مجلس اعلام شد

سیاسی

محمدرضا مجیدی بعد از سه ماه از زمان انتصاب به عنوان ریاست کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی اولین نشست خبری خود را برگزار کرد.

به گزارش خبرنگار کتاب ایسنا، مجیدی در این نشست که چهارم مهر برگزار شد درباره برنامه‌های آینده کتابخانه مجلس گفت: سال آینده صدودهمین سال تأسیس مجلس و کتابخانه مجلس شورای اسلامی است. به همین علت سلسله ‌برنامه‌هایی برگزار خواهیم کرد. همایش تاریخ مجلس 21 و 22 مهر برگزار خواهد شد. همچنین در بخش جنبی از آثار تولیدشده علمی و پژوهشی کتابخانه رونمایی خواهد شد.

او افزود: ما در گنجینه کتابخانه مجلس 14 میلیون سند داریم که شامل 600 هزار جلد کتاب چاپی، 25 هزار نسخه خطی، 600 هزار نشریه، 210 هزار نسخه سنگی و سربی، دو مجموعه عظیم از کتاب‌های ایرانی و اسلام‌شناسی است. این کتابخانه یکی از بزرگ‌ترین مراکز فرهنگی کشور به شمار می‌آید.

مجیدی درباره نحوه تأمین کتاب‌ها در این کتابخانه بیان کرد: کتاب‌های این کتابخانه از طریق اهدا، خرید از مجموعه‌داران و خرید موردی روتین از نمایشگاه کتاب تأمین می‌شود. یکی از دغدغه‌های ما در کتابخانه مجلس، حفظ آثار مکتوب بوده است. تاکنون در فهرست حافظه جهانی چند اثر مکتوب از ایران ثبت شده است. ما سعی داریم آثار را از مجموعه‌داران به کتابخانه انتقال بدهیم. برخی افراد نیاز مالی ندارند و تنها مایل‌اند از آثارشان به درستی نگهداری شود. برخی نیز مایل به فروش هستند که آثار را از آن‌ها می‌خریم. در ادامه مجامعی برای حفظ و نگهداری از کتاب شکل داده‌ایم و هر کسی بخواهد کمکی به خریداری و جمع‌آوری آثار خطی بکند مورد حمایت قانونی ما قرار می‌گیرد.

رییس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی درباره ارائه خدمات به مجلسیان گفت: ما برای اعضای مجلس و سرویس نمایندگان برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا در تصمیم‌گیری و نظارت‌ها قانون‌گذاران منابع خوبی در دست داشته باشند. همچنین در بخش حقوقی که به این منظور تشکیل شده به دانشگاهیان، محققان و پژوهشگران کمک‌های زیادی می‌شود. یکی دیگر از اهداف ما معرفی هر چه بیشتر کتابخانه مجلس در داخل و خارج از کشور است. در این راه کارهای موثری انجام خواهیم داد.

او با بیان این‌که برای چهلمین روز درگذشت مرحوم عبدالحسین حائری برنامه‌ای برگزار می‌کنند، ‌ادامه داد: سه‌شنبه برنامه‌ای برای قدردانی از زحمات مرحوم حائری برگزار می‌شود. همچنین نشست‌ها و همایش‌هایی تا روز سالگرد ایشان برای شناساندن‌شان برگزار خواهد شد.

مجیدی در بخش پرسش و پاسخ درباره ارتباط کتابخانه مجلس با سایر مراکز گفت: یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های خطی مربوط به کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی در قم است که ما با این کتابخانه در ارتباط هستیم و قطعا ارتباط دوجانبه را گسترش خواهیم داد. در این چند وقت خود من به حوزه علمیه خراسان شمالی، مرکزی و جنوبی سر زدم و تفاهم‌نامه‌های پیشین را عملیاتی کردم.

او درباره ساختمان جدید کتابخانه مجلس هم بیان کرد: حفظ آثار و نسخ خطی کار بسیار دشواری است که کتابخانه مجلس در نگهداری و مرمت به خوبی کار می‌کند. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در نگهداری این آثار بخش فیزیکی است. در حال حاضر ساختمانی در ضلع جنوبی مدرسه مطهری در حال ساخت است تا بتوانیم آثار جدیدی را که خریداری می‌کنیم در آن‌جا نگهداری کنیم. تلاش ما بر آن است که سهم خرید خود را زیاد کنیم و این تنها با افزایش اعتباری در شأن کتاب‌خوانی امکان‌پذیر است.

رییس کتابخانه مجلس سپس درباره دیجیتال کردن کتابخانه مجلس اظهار کرد: قطعا پس از تکمیل مرکز دیجیتالیزه، آرشیو روزنامه‌ها و مجلات مجلس را رونمایی می‌کنیم تا همه افراد در همه دنیا به این آثار دسترسی پیدا کنند. بعد از بخش مجلات بخش اسناد را شروع خواهیم کرد. تا به حال بخشی از 14 میلیون سند دیجیتالی شده است.

او همچنین درباره تأخیر جلسه‌های ارزیابی گفت: بعد از حضور من در کتابخانه فعالیت‌ها کمی دچار تأخیر شد اما جلسات ارزیابی از مهرماه آغاز به کار می‌کند و نه تنها آثار خریداری‌شده بلکه آثار اهدایی هم از نظر قدمت و اهمیت مورد بررسی قرار می‌گیرند. ما همچنین به جز ارزیابی، سرمایه انسانی و کارشناسان‌مان را به دنیا می‌شناسانیم تا این افراد در تیم‌های کارشناسی آثار مکتوب سایر کشورها نیز حضور داشته باشند.

مجیدی در پاسخ به پرسشی مبنی بر فعالیت‌های فهرست‌نویسی آثار خارج از کشور بیان کرد: ما سعی داریم ارتباط خود را با جهان گسترش دهیم و میراث ایران را که خارج از کشور هستند به کمک رایزنان فرهنگی شناسایی کنیم. ما نباید کتابخانه‌های ایران را به ایران جغرافیایی محدود کنیم. در همین راستا گرفتن اطلاع و فهرست‌نویسی آثار خارج از کشور در کنار کارهای اصلی کتابخانه انجام می‌شود.

او درباره حضور خود در مجمع‌های بین‌المللی کتاب گفت: یکی از برنامه‌های من حضور در مجامع بین‌الملل است. به جز ایفلا می‌توانیم در مجامع کتابخانه‌های منطقه‌ای حضور پررنگی داشته باشیم. مثلا در مجمع کتابخانه‌های اسلامی، مجمع کتابخانه‌های کشورهای اکو و سایر مجمع‌ها می‌توانیم حضور داشته باشیم. ریاست ایفلا یا مجامع مشابه یک امر دیپلماتیک است. امیدواریم با پیشرفت روند دیپلماسی میزبانی نشست‌ها را به عهده بگیریم. همچنین در فعالیت‌هایی که یونسکو برای کتابداری انجام می‌دهد حضور پررنگی داشته باشیم و تعامل منابع با توجه به گنجینه بزرگ کتابخانه مجلس یکی از اهداف ماست.

مجیدی در پایان مجددا درباره نکوداشت مرحوم عبدالحسین حائری بیان کرد: در زمان حیات ایشان نشست‌هایی برای شناساندن این چهره بزرگ برگزار شد. اکنون نیز سه‌شنبه هفتم مهرماه مصادف با چهلمین روز درگذشت ایشان نکوداشتی با حضور اندیشمندان در مجلس برگزار خواهد شد. این برنامه‌ها تا سالگرد ایشان ادامه دارد. استاد حائری در بین خواص، کتاب‌شناسان و نسخه‌نویسان شناخته‌شده بودند. امیدواریم با این فعالیت‌ها ایشان را به دانشجویان و سطح عام جامعه بشناسانیم.

انتهای پیام

کد N970537