نامه به اردوغان در راستای محکومیت نقض آزادی مطبوعات در ترکیه

تركيه

نمایندگان گروه‌های بین‌المللی روزنامه‌نگاران و کنفدراسیون‌های اتحادیه‌های تجاری در نامه‌ای به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، اعمال محدودیت‌ها بر آزادی مطبوعات و افزایش سانسورها در آستانه انتخابات پارلمانی ترکیه را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه تودی زمان، این نامه توسط فدراسیون‌های روزنامه‌نگاران اروپایی و بین‌المللی، کنفدراسیون اتحادیه تجاری و کنفدراسیون اتحادیه تجاری اروپا امضا شده است. در این نامه درخواست شده است که اصلاحاتی بعد از انتخابات انجام گیرد تا این تضمین داده شود که رسانه‌های ترکیه قادر باشند با حفظ جایگاه خود به عنوان یک عامل تاثیرگذار مستقل و کثرت‌گرا باشند و در راستای منافع ملی حرکت کنند.

امضاکنندگان این نامه با ابراز نگرانی خود درباره افزایش فشارها علیه روزنامه‌نگاران در ماه‌های اخیر در ترکیه، اعلام کردند که از زمان ازسرگیری درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و حزب کارگران کردستان (پ‌.ک.ک) در ماه ژوئیه فشارها علیه روزنامه‌نگاران افزایش یافته است، در همین راستا می‌توان به حمله طرفداران دولت به روزنامه حریت، مسدود کردن دسترسی به برخی وب‌سایت‌های خبری، اخراج برخی روزنامه‌نگاران خارجی و تعقیب قانونی برخی روزنامه‌نگاران به اتهام توهین به رئیس‌جمهور یا انتشار تبلیغات "تروریستی" به هنگام انتشار گزارش درباره درگیری‌های اخیر، اشاره کرد.

به نوشته این نامه، در چنین شرایطی امکان ندارد که رسانه بتواند همانگونه که باید در فضای دموکراتیک رفتار کند و این آسیب بزرگی به بی‌طرفی و کیفیت روند رای‌گیری در انتخابات سراسری یکم نوامبر است.

امضاکنندگان در پایان خواستار برداشته شدن گام‌های فوری برای تضمین برگزاری یک انتخابات منصفانه، پایان هرچه سریعتر محدودیت‌ها و تعقیب قانونی رسانه‌ها و توقف حملاتی علیه روزنامه‌نگاران منتقد عملکرد دولت شدند.

انتهای پیام

کد N970373