گرم شدن روابط هند و کره شمالی

شواهد حاکی از آن است که با عطش زیاد هند به منابع معدنی و تلاش‌های متمادی کره شمالی برای پیدا کردن کشوری به عنوان دوست، روابط دهلی و پیونگ یانگ رو به گرمی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، به طور قطع این شراکت بین بزرگترین دموکراسی و منزوی‌ترین کشور جهان محتمل‌ترین و مناسبت‌ترین گزینه نیست. اما کرن رجیجیو، یکی از مقامات ارشد وزارت کشور هند پس از دیدار اخیرش با سفیر کره شمالی در این باره گفت: ما احساس می‌کنیم که در روابطمان دیگر دلیلی برای موانع و سوء ظن‌های معمول وجود ندارد. ما در درون دولت درباره راه‌ها و ابزارهای افزایش روابط دو جانبه‌ گفت‌وگو کرده‌ایم.

تمایلی برای بهبود در روابط بین دو کشور اوایل سال جاری نمود پیدا کرد. زمانی که کره شمالی پس از سفر نارندرا مودی،‌نخست وزیر هند به سئول وزیر خارجه خود را طی سفری سه روزه به هند فرستاد.

با وجود اینکه پیونگ یانگ و دهلی مدت‌هاست روابط سیاسی دارند، این روابط طی دهه‌های اخیر با ادعاهای هند علیه کره شمالی مبنی بر فروش تکنولوژی هسته‌ای به پاکستان رو به سردی گذاشت. اما اکنون به نظر می‌رسد که زمان مسائل را تغییر داده است.

انتهای پیام

کد N970372