تعهد سران کشورهای جهان برای پایان دادن به فقر طی 15 سال آتی

سازمان ملل متحد

سران کشورهای جهان با اتخاذ مجموعه‌ای از اهداف و اختصاص تریلیون‌ها دلار به هزینه‌های توسعه متعهد شدند تا طی 15 سال آتی به فقر گسترده در جهان پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از این دستورالعمل‌ جدید استقبال کرد، آن را "نشانه مهمی از امید" خواند و از رهبران جهان خواست به تعهدات‌شان برای تغییر جهان تا سال 2030 عمل کنند.

پاپ با این حال در اولین سخنرانی خود در سازمان ملل تاکید کرد: با این حال تعهدات به تنهایی کافی نیستند هرچند که این تعهدات گام‌های لازم برای رسیدن به راه‌حل است.

وی در ادامه از سران کشورهای جهان خواست تا گام‌های ملموس‌تر و اقدامات فوری‌تری برای حفاظت از محیط زیست انجام دهند.

برنامه اخیر مبارزه با فقر به عنوان جامع‌ترین برنامه مبارزه با فقر تاکنون 17 هدف توسعه پایدار و 169 مقصد را شامل می‌شود. این اهداف جایگزین اهداف توسعه هزاره خواهند شد که امسال منتفی می‌شوند و در هر دو سری کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به کار گرفته خواهد شد.

این دستورالعمل جدید سازمان ملل قصد دارد تا به فقر پایان دهد، بهداشت را تضمین کند، سطح آموزش را گسترش دهد و با تغییرات آب و هوایی مبارزه کند. این برنامه تا سال 2030 به صورت سالانه بین 5/ 3 تا 5 تریلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت.

"بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل و "ملاله یوسف زی"، نوجوان برنده جایزه صلح نوبل نیز طی اظهاراتی ضمن استقبال از این برنامه خواهان اقداماتی ملموس وعینی در این زمینه شدند.

در این میان آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، صلح را به عنوان پیش نیاز توسعه در جهان مطرح و عنوان کرد: میلیون‌ها آواره و مهاجر در حال حاضر در حال گریز از وحشت و خشونت هستند.

سران کشورهای جهان بلافاصله پس از نشست سه روزه بحث‌های خود را با محوریت جنگ سوریه و بحران مهاجرت اروپا در مجمع عمومی سازمان ملل آغاز می‌کنند.

انتهای پیام

کد N970342