مقابله با فقر، سلاح‌های اتمی و محیط‌زیست محورهای سخنرانی پاپ در سازمان ملل

پاپ

رهبر کاتولیک‌های جهان طی سخنرانی خود در نشست سازمان ملل ضمن تاکید بر حفظ حیات کره زمین خواهان ممنوعیت استفاده از سلاح‌های اتمی و رفع استعمار ایدئولوژیک و اقتصادی شد که جهان را به مکانی بدتر تبدیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، "پاپ فرانسیس"، رهبر کاتولیک‌های جهان طی سخنرانی خود در نشست توسعه پایدار سازمان ملل بر اهمیت سازمان ملل آن هم در زمانی که انسانیت با استفاده از تکنولوژی توانسته بر تمام مرزها و فاصله‌ها غلبه کند، تاکید کرد.

پاپ ضمن قدردانی از دستاوردهای سازمان ملل طی سال‌های اخیر اظهار کرد: قدرت تکنولوژی در دستان ایدئولوژی‌هایی که سودای برتری یا جهانی شدن دارند به اتفاقات ناخوشایند بسیاری منجر می‌شود.

وی بدون اشاره به هیچ کشور یا فرد مشخصی هرگونه "عطش بی حد و حصر و خودخواهانه برای قدرت و رفاه مادی" را مورد نکوهش قرار داد؛ عطشی که به گفته پاپ منجر به استفاده نادرست از منابع طبیعی موجود و گسترش ضعف می‌شود.

این رهبر مذهبی در ادامه اظهاراتش به فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی اشاره و عنوان کرد: فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی تنها زمانی موثر و مفید هستند که با هوشیاری، عدالت و آگاهی پیگیری شود.

وی ضمن محکوم کردن «فرهنگ اسراف» که با وجود فقر گسترده در برخی نقاط جهان بسیار رواج یافته، ادامه داد: محرومیت اجتماعی و اقتصادی نقض کامل برادری بشر و توهینی علیه حقوق بشر و محیط زیست است.

پاپ خاطرنشان کرد: در جهان امروز همزمان با وجود حقوق‌های نادرست بسیاری هستند که قربانی استفاده نادرست از قدرت شده‌اند. هیچ فرد یا گروهی نمی‌تواند خودش را تمام و کمال بداند و به خودش اجازه دهد شأن و حقوق سایرین را زیرپا بگذارد.

وی از تمام سران دولت‌های جهان خواست تا از تمام توان خود برای تضمین بهره‌مندی مردمانشان از حداقل ابزارها و امکانات مادی و معنوی استفاده کنند.

رهبر مسیحیان جهان در ادامه سخنرانی خود به توافق هسته‌ای اخیر بین قدرت‌های جهان و ایران اشاره و اظهار کرد: این توافق ثابت کرد نیت خیر سیاسی و قانونی در کنار صداقت، صبر و استقامت نتیجه‌بخش خواهد بود.

وی سپس به انتقاد از آژانس‌های مالی بین‌المللی پرداخت که کشورها را مجبور به پیوستن به سیستم‌های اجحاف‌آمیز وام‌دهی کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N970203