اشتون کارتر: آمریکا و روسیه می‌توانند زمینه‌ای برای همکاری در سوریه پیدا کنند

همزمان با ادامه بسیج نظامی روسیه در سوریه، رئیس پنتاگون اعلام کرد: آمریکا و روسیه می‌توانند راه‌هایی را برای همکاری درخصوص بحران سوریه پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، روسیه در هفته‌های اخیر صدها نیرو و همچنین تعدادی جنگنده، توپخانه و دیگر سخت‌افزارهای نظامی را به منطقه لاذقیه در شمال غرب سوریه ارسال کرده و این سوال را برای واشنگتن به وجود آورده که آیا مسکو قصد دارد به نمایندگی از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در این جنگ داخلی چهار ساله مداخله کند یا خیر؟

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفت: اگر روسیه ضمن پیگیری برای دستیابی به یک راه حل سیاسی درخصوص بحران سوریه قصد داشته باشد با تروریستهای داعش مبارزه کند و هدفش حملات کورکورانه به دشمنان اسد نباشد آن موقع آمریکا و مسکو می‌توانند راه‌هایی برای همکاری با یکدیگر پیدا کنند.

وی به خبرنگاران گفت: در چنین حالتی ممکن است که ما زمینه‌ای برای همکاری پیدا کنیم. اما اگر مساله تنها تشدید جنگ داخلی در سوریه باشد قطعا موثر نخواهد بود.

یکی از نگرانی‌های آمریکا نسبت به تقویت حضور نظامی روسیه در سوریه کابوس پرواز جت‌های روسیه و ائتلاف تحت رهبری آمریکا در یک حریم هوایی است.

پنتاگون بارها درباره لزوم عدم رویارویی برای جلوگیری از خطر هرگونه رویدادی صحبت کرده است.

مسکو گفته هرگونه حمایت از اسد طبق قراردادهای نظامی موجود صورت می‌گیرد و نیروهایش با هدف آموزش نیروهای سوری به سوریه اعزام شده‌اند.

کرملین اعلام کرده ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان سفرش به مقر سازمان ملل در نیویورک که 28 سپتامبر (6 مهر سال جاری میلادی) صورت می‌گیرد با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیدار خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N970095