مدیر مسؤول روزنامه ابتکار:

رعایت قانون ترمز افراطی گری است

سیاسی

مدیر مسؤول روزنامه ابتکار گفت:‌اگر قانون در جامعه رعایت شود، افراطی گری ها بروز پیدا نمی کند.

محمد علی وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، اظهار کرد: هر قضاوت ، اقدام و موضوعی که فراتر از قانون ، انصاف و اخلاق باشد به معنای افراطی گرایی است. افراط گرایی آفتی عمومی برای همه حوزه های کشور است، ولی به دلایلی افراد یا جناحی بیش تر در معرض افراط گرایی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: افراطی گری محصول خود بزرگ بینی،‌ خود نظام پنداری و خود حق بینی است. هرکس گرفتار این آفات باشد گرفتار افراط گری شده است.

این فعال سیاسی در ادامه گفت:‌ افراط با انتقاد تفاوت دارد به منتقدین منصف کسی افراطی نمی گوید. به کسی می گویند افراطی که به دنبال اثبات جریان خود و رد جریان مقابلش است. هر جریانی که چشم بر مزیت طرف مقابل ببندد و به قول معروف با رویکرد سیاه - ‌سفید و صفر – صد فقط بدی های دیگران را ببیند، گرفتار افراط گری است.

وی با اشاره به لزوم دوری از افراطی گری در سال انتخابات تصریح کرد: اگر مقیاس رفتارها قانون باشد افراط گری کنترل می‌شود. همه باید به قانون دعوت شوند. قانون می تواند ترمز افراطی گری باشد آنچنان که می تواند توازن بخش رفتارها باشد. به لحاظ حقوقی قانون ترمز افراطی گری است و به لحاظ اخلاقی هم می تواند ترمز درونی جامعه باشد.

وکیلی افزود: جامعه ما باید از سیاست زدگی به سمت اخلاقیات حرکت کند. به لحاظ قانونی هم افراد را مجاب کنیم در چارچوب قوانین جامعه پیرامون یکدیگر قضاوت کنند. اگر قانون رعایت شود دیگر کسی به خود اجازه نمی دهد به جای قوه قضاییه حکم صادر کند. دیگر کسی بدون رعایت شئون قضایی پیرامون شخص ،‌اشخاص و یا جریان سیاسی حکم نمی راند و بر اساس آن حکم نسبت ناروا نمی زند. این کار ما از مصادیق افراط است.

وی همچنین گفت:‌اعتدال یعنی تا محکومیت کسی در دادگاه صالحه ثابت نشده کسی به خود اجازه ندهد تا پیرامون او قضاوت کند. این عدم قضاوت باید در مورد همه اشخاص رعایت شود چه آن ها که در بند هستند و چه آنها که آزاد هستند.

انتهای پیام

کد N970006