نماینده اهل سنت ایرانشهر در گفتگو با مهر:

حج در اولویت دوم حکومت عربستان قرار داشت

سیاسی

نماینده اهل سنت مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بی‌تدبیری آل سعود در حادثه منا محرز است، گفت: امسال حج در اولویت دوم سعودی‌ها قرار گرفت و جنگ با کشورهای اسلامی در اولویت آنها بود.

محمد سعید اربابی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص حادثه منا اظهار داشت: جایگاه مناسک حج در میان مسلمانان، جایگاه ویژه‌ای است و مسلمانان جهان از جای جای دنیا خودشان را به سرزمین منا می‌رسانند تا وظیفه شرعی و دینی خود را انجام دهند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: مسئولینی که مناسک حج را مدیریت می‌کنند باید مورد اعتماد مسلمانان باشند که متاسفانه دو حادثه فاجعه‌بار در مسجدالحرام و منا بی‌اعتمادی مسلمانان به مدیریت حج را افزایش داده است.

وی تصریح کرد: تصاویر گرفته شده از حادثه منا نشان‌دهنده بی‌تدبیری حاکمیت عربستان سعودی بوده و این بی‌تدبیری کاملا محرز است.

نماینده اهل سنت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حکومت سعودی امسال مدیریت حج را در اولویت دوم خود قرار داده و اولویت اولش جنگ در کشورهای اسلامی بوده است و در نتیجه حادثه منا ناشی از بی‌تدبیری و بی‌تجربگی نیروهایی است که به مدیریت حج امسال پرداخته‌اند.

اربابی عنوان کرد: کشورهای اسلامی باید اولا تلاش کنند آسیب‌دیدگان این حادثه را هر چه سریع‌تر معالجه کرده و به آلام آنها مرهمی بگذارند.

نماینده مردم ایرانشهر افزود: سازمان کنفرانس اسلامی نیز با توجه به اهمیت حج باید تدبیری بیاندیشد تا این مشکلات تکرار نشود.

وی ادامه داد: امسال مناسک حج با سهمیه‌هایی که برای کشورهای مختلف در نظر گرفته شده بود، برگزار شد، اما دولت عربستان پیش از این حوادث اعلام کرده بود که از سال آینده سهمیه‌ها برداشته می‌شود.

نماینده اهل سنت مجلس خاطرنشان کرد: با وجود سهمیه‌ها و محدودیت در ورود جمعیت به مراسم حج این حوادث اتفاق افتاده است، بنابراین برداشتن سهمیه‌ها ایده درستی نیست و تا زمانی که کفایت دولت سعودی در مدیریت حج ثابت نشده است، نباید سهمیه‌ها برداشته شود.