عفو بین‌الملل خواهان تحقیقات درباره تجاوزات سعودی در یمن/تاکید مجدد بان کی مون بر توقف جنگ

یمن

در حالی دبیرکل سازمان ملل بار دیگر تاکید کرده است که راهکار نظامی برای بحران یمن وجود ندارد که عفو بین‌الملل خواهان تحقیقات در خصوص جنایت‌های عربستان در یمن شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در دیدار با صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت در حاشیه افتتاح فعالیت‌های کنفرانس توسعه مداوم در مقر این سازمان بار دیگر تاکید کرد که راهکار نظامی برای بحران یمن وجود ندارد.

وی نسبت به پیامدهای ادامه وضعیت کنونی در یمن علیه غیرنظامیان هشدار داد و از کویت به دلیل تلاش‌ها و اقداماتی که در زمینه کمک رسانی بشردوستانه در منطقه انجام داده است، قدردانی کرد.

امیر کویت و بان کی مون خواهان افزایش تنش‌ها برای رسیدن به راهکار سیاسی بحران سوریه شدند.

اما به رغم هشدارهای دبیرکل سازمان ملل درباره راهکار نظامی در یمن منابع یمنی اعلام کردند: 1000 مزدور عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن که در عربستان آموزش دیده بودند برای شرکت در عملیات ائتلاف متجاوزان به رهبر عربستان وارد یکی از پادگان‌های استان مأرب شده‌اند.

این اتفاق همزمان با اشغال تعداد زیادی از مناطق استان مأرب به دست نیروهای متجاوز ائتلاف رخ داده است.

جنگنده‌های ائتلاف متجاوز عربستان نیز در ادامه حملات خود به یمن مناطقی از صنعاء، تعز و دیگر استان‌ها را هدف قرار دادند.

بالگردهای آپاچی ائتلاف متجاوز نیز حملات شدیدی را علیه پایگاه‌های حوثی‌ها در غرب مأرب انجام دادند.

این در حالی است که در عملیات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به مناطق مرزی عربستان فرمانده گارد مرزی در منطقه الخوبه و یک افسر و سرباز عربستانی کشته شدند.

با ادامه جنایت‌های عربستان علیه مردم یمن عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از سازمان ملل خواست تا تحقیقاتی را در خصوص نقض قوانین بین‌المللی از سوی طرف‌های درگیر یمن انجام دهد.

این در حالی است که چندین ماه از آغاز عملیات ائتلاف متجاوز سعودی علیه انصارالله و نیروهای ارتش یمن می‌گذرد و طی این عملیات هزاران یمنی بی‌گناه شهید و زخمی شده‌اند.

براساس گزارش عفو بین‌الملل، از آغاز جنگ عربستان در یمن تاکنون بیش از 4500 تن در یمن شهید شده‌اند.

عفو بین‌الملل خواهان تشکیل کمیته تحقیقات وابسته به سازمان ملل برای بررسی نقض‌های صورت گرفته در یمن شد.

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: رنج و مشکلات غیرنظامیان در یمن به اوج خود رسیده است و گویی پایانی برای این جنگ خونین وجود ندارد.

به گفته منابع یمنی، حدود 236 تن طی حملات هفته گذشته شهید شده‌اند.

سازمان‌ها و نهادهای حقوقی نگرانی خود را از افزایش آمار قربانیان جنگ عربستان در یمن ابراز داشتند.

این در حالی است که مقامات آل سعود در مسیر تحقیقات درباره جنگ یمن مانع‌تراشی می‌کنند.

انتهای پیام

کد N969979