سلاح‌های مخالفان تحت آموزش آمریکا در دست النصره/ آغاز پروازهای شناسایی روسیه در سوریه

همزمان با آغاز پروازهای شناسایی از سوی نیروهای هوایی روسیه در سوریه ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کردکه مخالفان سوری که به دست ارتش آمریکا آموزش دیده‌اند، برخی تجهیزات نظامی خود را تسلیم جبهه تروریستی النصره کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، پت رایدر، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد: جنگنده‌های روسیه که در پایگاهی در سوریه هستند پروازهای شناسایی را بر فراز آسمان این کشور انجام داده‌اند اما دست به انجام حمله نزدند.

وی گفت: نظامیان آمریکایی برنامه‌های مسکو را نادیده می‌گیرند و در تماس با روسیه نیستند. در به روی مذاکرات احتمالی در آینده در خصوص فعالیت مشترک روسیه و ائتلاف ضد داعش باز است اما هنوز زود است که در خصوص این مساله سخن بگوییم.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تاکید کرده است که روس‌ها یک پایگاه هوایی در استان لاذقیه ایجاد کرده‌ و 28 جنگنده را برای انجام حملات در خاک سوریه علیه داعش مستقر کرده‌اند.

واشنگتن پیشتر تاکید کرده بود که از هر گونه طرح روسیه برای تقویت عملیات مبارزه با داعش در سوریه حمایت کند اما نگران این است که روس‌ها بیش از هر چیزی از نظام بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمایت کنند و به حمله علیه مخالفان سوری که از سوی آمریکا حمایت می‌شوند بپردازند.

از سوی دیگر ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، شورشیان سوری که توسط آمریکا آموزش دیده‌اند حدود 25 درصد از تجهیزات خود را که شامل 6 خودرو، سلاح و انواع مهمات بوده را به یکی از میانجی‌گران عضو جبهه تروریستی النصره، شاخه القاعده در سوریه تسلیم کردند تا النصره به آنها اجازه عبور از مناطق تحت کنترل این گروه تروریستی را بدهد.

پت رایدر اعلام کرد که در صورت تایید این مساله تسلیم تجهیزات ائتلاف به النصره مساله‌ای بسیار نگران کننده‌ای است و نقض قوانین برنامه آموزش و تجهیزات مخالفان سوری است.

54 تن از شورشیان سوری که توسط آمریکا آموزش دیده بودند ژوئیه به سوریه بازگشتند که از این میان اکنون تنها 10 تن در برنامه تعیین شده باقی مانده‌اند و بقیه یا توسط النصره دستگیر شدند یا فرار کردند و یا کشته شدند. سری دوم این نیروها نیز هفته گذشته وارد سوریه شدند.

اخیرا گزارشی مبنی بر پیوستن تعدادی از این نیروها به النصره منتشر شده بود اما پنتاگون این مساله را تکذیب کرده است.

انتهای پیام

کد N969939