/فاجعه منا/

هند: به دنبال مشخص شدن آمار تلفات شهروندان هندی در حادثه منا هستیم

در پی جان باختن صدها تن از حجاج در حین مراسم حج، وزارت امور خارجه هند امروز (جمعه) با صدور بیانیه‌ای تعداد مجروحان هندی این فاجعه را دست‌کم 27 تن اعلام کرد و گفت این مساله در دست بررسی است. هنوز آماری از شمار کشته‌های هندی‌ها در فاجعه منا اعلام نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از اینترنشنال بیزنس تایمز، سوشما سواراج، وزیر امور خارجه هند گفت که بنا بر اطلاعات دریافتی، شمار مجروحان هندی فاجعه روز پنج‌شنبه در منا 14 تن است و 13 تن دیگر که وضعیت جسمانی وخیمی دارند، بستری شده‌اند و تحقیقات در این زمینه در جریان است.

در همین حال گزارش شده است که شش تبعه پاکستانی از جمله دو زن در میان کشته‌شدگان منا هستند. همینطور اتباع اندونزی، ترکیه، سودان، چاد، غنا، نیجریه، نیجر و سنگال در میان کشته‌ها و مجروحان هستند. تعداد دقیق مجروحان و کشته‌شدگان هنوز مشخص نیست اما آمار تقریبی از جان باختن 1500 زائر حکایت دارد.

روز پنجشنبه در جریان بخشی از مراسم حج در شهر منا در نزدیکی مکه در اثر ازدحام و سراسیمگی در جمعیت صدها تن کشته شدند. در حالی که مسئولان سعودی و خبرگزاری‌های بین‌المللی تعداد کشته‌شده‌ها را دست‌کم ۷۱۷ تن و تا ۷۱۹ تن نیز گزارش داده‌اند.

حادثه روز پنج‌شنبه دومین حادثه مرگبار سال جاری در مکه است. روز ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) در پی سقوط یک جرثقیل بر روی مسجد الحرام بیش از ۱۰۰ زائر حج کشته شدند.

خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد که حادثه روز پنج‌شنبه بدترین حادثه اتفاق افتاده در مراسم حج در ۲۵ سال اخیر است.

انتهای پیام

کد N969395