عراقچی در نشست وزیران خارجه گرو ه 77 و چین مطرح کرد :

انتقاد از رویکردهای دوگانه و اعمال تحریم های یکجانبه علیه کشورهای در حال توسعه

سازمان ملل متحد,سيدعباس عراقچي

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در سی و نهمین نشست وزیران خارجه گروه 77 و چین حادثه منا را به بازماندگان آنان در سراسر جهان تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )، عباس عراقچی که همراه وزیر امور خارجه کشورمان در نیویورک به سر می برد، در این نشست حضور یافت.

این نشست به ریاست وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی که کشورش ریاست کنونی گروه 77 و چین را برعهده دارد و با حضور دبیرکل سازمان ملل و رییس مجمع عمومی این سازمان ملل برگزار شد.

از آنجا که این جلسه با حادثه دلخراش منا مصادف شد ، بسیاری از روسای هیات های شرکت کننده مراتب همدردی خود را با بازماندگان کشته شدگان این حادثه ابراز کردند.

معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه که ریاست هیات ایران را در این نشست بر عهده داشت ، در سخنرانی خود با تبریک عید سعید قربان به همه مسلمانان جهان، گفت: متاسفانه عید امسال با حادثه دلخراش کشته شدن بیش از هزاران نفر در منا به فاجعه ای بزرگ تبدیل شد.

وی با تسلیت به بازماندگان این فاجعه و مسلمانان جهان گفت: تاکنون نزدیک به 130 نفر از شهروندان جمهوری اسلامی ایران در میان قربانیان فوق شناسایی شده اند.

عراقچی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اهمیت نقش گروه 77 و چین در شکل دهی به روندهای اقتصادی ، مالی و تجاری بین المللی ، به اهمیت «دستور کار 2030 توسعه پایدار» برای کشورهای در حال توسعه پرداخت.

وی همچنین رفع چالش ها و محدودیت های موجود برای کشورهای در حال توسعه در سطح بین المللی را به منظور دستیابی به اهداف سند فوق خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری صداو سیما معاون وزیر امور خارجه کشورمان از تبعیض های اعمال شده ضد کشورهای در حال توسعه برای مشارکت در تصمیم گیری در ساز و کارهای بین المللی ، اعمال رویکردهای دوگانه و اعمال تحریم های یکجانبه انتقاد کرد.

وی این موارد را موانعی جدی در دستیابی به اهداف سند دستور کار توسعه 2030 دانست و با برشمردن تاثیرات منفی رکود اقتصاد جهانی برای کشورهای در حال توسعه ، بر ضرورت مشارکت بین المللی در بسیج منابع مالی و غیر مالی ، انتقال فناوری و دانش های نوین در جهت تسهیل اجرای دستورکار سند 2030 تاکید کرد.

عراقچی در پایان سخنانش همدلی و انسجام گروه 77 و چین را به منظور دسترسی به اهداف گروه همچنین اجرای دستورکار توسعه 2030 خواستار شد.

در این جلسه همچنین ریاست تایلند به عنوان ربیس گروه 77 و چین برای سال 2016 میلادی مورد تایید اعضا قرار گرفت.

انتهای پیام

کد N969016