عبدالباری عطوان:

تکرار فجایع انسانی در موسم حج نشانه بی کفایتی آل سعود است

سیاسی

تحلیلگر برجسته جهان عرب ضمن تاکید بر بی کفایتی مسئولان سعودی در فجایعی که در موسم حج رخ می دهد بر لزوم محاکمه مسئولان حادثه منا تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رای االیوم و تحلیل گر برجسته جهان عرب، به دنبال حادثه مرگبار مراسم حج امسال در «مشعر المنی» که طبق آخرین آمار به کشته و مجروح شدن بیش از  ۳۳۰۰نفر از حجاج منجر شده،  در مقاله ای نوشت: دو هفته پس از حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام، فاجعه ای که امروز صبح در مشعر منا رخ داد و چند صد کشته و زخمی برجا گذاشت، قلب و روح مسلمانان را جریحه دار کرد.

وی در این مقاله نوشت: به قضا و قدر الهی ایمان داریم، اما اطمینان داریم که تکرار حوادث این چنینی یک دلیل آشکار بر عدم کفایت مسئولان حج و زیارت در عربستان سعودی از بلندپایه ترین مسئولان ذیربط تا سربازان راهنمایی رانندگی در مراسم حج است.  

عطوان با اشاره به اظهارات برخی مسئولان سعودی مبنی بر نشانه گرفتن انگشت اتهام به سوی حجاج در این حادثه گفت: بیان اظهاراتی درخصوص مقصر دانستن حجاج و بی نظمی و حرج و مرج آنها از سوی برخی مقامات سعودی در واقع یک توهین آشکار است که خطر این اهانت ها کمتر از خود فاجعه نیست. در واقع چنین توجیهات و بهانه تراشی هایی منجر شده است که حوادثی از این دست هر چند وقت یک بار به دلیل اهمال کاری های برگزار کنندگان حج صورت بگیرد و هزاران نفر از حجاج قربانی شوند.

وی افزود: در سایه نبود تضمین های حقیقی جهت امنیت جانی حجاج و بازگشت آنها به کشورشان، مسئله حج به عنوان یک منشاء نگرانی و دغدغه ای برای حجاج و خانواده های آنها تبدیل شده است.

عطوان گفت: ۹ سال پیش نیز (در سال ۲۰۰۶) در حادثه ای مشابه  ۳۴۶ نفر به دلیل ازدحام جمعیت کشته شدند و از آن پس اعلام شد که راهکار حل چنین مشکلی وجود پل های چند طبقه است، اما با تکرار این فاجعه مشخص می شود که علت چنین حوادثی نبود پل نیست بلکه علت اصلی آن بی کفایتی مسئولان حج و عدم برنامه ریزی صحیح است.

وی تصریح کرد: دولت عربستان اعلام کرده بود که بیش از ۳۰ هزار نیروی امنیتی و ده ها هزار نفر از نیروهای دفاع شهری را برای جلوگیری از اقدامات تروریستی و تامین امنیت حج به کارگرفته است اما به یکباره با مشاهده قربانیان امروز به وسیله عاملی خطرناک تر از تروریسم یعنی اهمال و بی کفایتی، غافلگیر شدیم.

عطوان گفت: در بسیاری از شبکه های اجتماعی و پایگاه های اینترنتی و رسانه ها می بینیم که عذر بدتر از گناه آورده و اعلام می دارند که علت وقوع چنین حوادثی بی تجربگی و نداشتن تخصص مقامات سعودی است، در جواب باید گفت پس از گذشت ۸۰ سال از اداره مراسم حج آیا مقامات سعودی تجریه کافی را کسب نکرده اند؟ و اگر اینطور نیست چرا از کارشناسان مسلمان و غیر مسلمان کمک نگرفته اند، حال آنکه درآمد حاصل از حجاج سالانه چندین میلیارد دلار روانه خزانه عربستان می کند.

وی تصریج کرد: در همه دنیا مسابقات ورزشی و جشنواره های هنری، فرهنگی و مراسم های دینی بزرگی با مشارکت هزاران نفر برگزار می شود و در یک لحظه شمار زیادی از انسان ها از یک محوطه خارج می شوند اما چنین اتفاقی نمی افتد، چرا کارگزاران و مهندسان برای مطالعه در این زمینه به این کشورها اعزام نمی شوند.

 وی در ادامه تاکید کرد: در بیشتر موارد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم علت و مسئول اصلی این حوادث شاهزاده ها هستند  و ما به عنوان ملتی مسلمان نباید از عاملان اصلی این فجایع بگذریم.

عطوان تاکید کرد: دیگر وقت آن رسیده که این حوادث متوقف شود و سرزمین وحی در موسم حج به مکانی امن تبدیل شود.

خواندنی از سراسر وب