با درخواست برای توقف اعدام برادرزاده نمر النمر؛

سازمان ملل: عربستان 134 تن را در سال 2015 اعلام کرده است

عربستان

سازمان ملل اعلام کرد که عربستان از آغاز سال 2015 دستکم 134 تن را اعدام کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند که دولت آل سعود ظرف سال جاری میلادی حدود 134 تن را اعدام کرده است و در مقایسه با سال گذشته میلادی این تعداد به 44 تن افزایش یافته است.

در بیانیه کارشناسان سازمان ملل آمده است که چنین افزایشی عربستان را متاسفانه در جهان مستثنی کرده و به کشوری تبدیل می‌کند که اعدام با چوبه دار در آن رو به افزایش است.

در بیانیه مذکور تاکید شده که علی نمر دانش آموز دبیرستانی که از استان القطیف در سال 2012 و در سن 17 سالگی به جرم مشارکت در تظاهرات ضددولتی بازداشت شده بود، نیز به اعدام محکوم شده است.

بر اساس این بیانیه، وی که برادرزاده نمر باقر النمر روحانی برجسته عربستانی است بارها هدف شکنجه و بدرفتاری از سوی مدیریت بخش بازجویی و زندان جهت اعتراف گرفتن قرار گرفته است.

کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند که تحمیل مجازات اعدام بر کسانی که هنگام ارتکاب جرم کم سن و سال بودند با قوانین بین‌المللی همخوانی ندارد و با اصول توافق سازمان ملل درباره حقوق کودکان که عربستان یکی از تیم‌های شرکت کننده در آن است تناقض دارد.

به گفته کارشناسان، نمر النمر نیز از محاکمه عادلانه برخوردار نبوده و به وکلای وی اجازه کمک حقوقی از راه‌های درست و رسیدگی به پرونده‌اش داده نمی‌شود.

سازمان ملل در پایان مقامات عربستانی را به توقف مجازات اعدام و همچنین اعدام کسانی که هنگام ارتکاب جرم کودک بوده‌اند و تضمین انجام تحقیقات فوری و شفاف درباره مساله شکنجه علی نمر دعوت کرد.

انتهای پیام

کد N968605