توافق کلمبیا و فارک برای امضای توافقنامه صلح ظرف 6 ماه

سیاسی

رئیس جمهوری کلمبیا اعلام کرد:‌ دولت کلمبیا و شورشیان فارک ظرف شش ماه آتی برای پایان دادن به درگیری‌های 50 ساله خود توافق صلح قطعی را امضا خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا و جیمنز تیموشنکو، رهبر شورشیان فارک در مراسمی که دولت و رهبران این شورشیان توافقی را برای اجرای عدالت در مورد جنایت‌های صورت گرفته در جریان این درگیری امضا کردند، حضور یافتند. این مساله یکی از موضوعات کلیدی بود که پیشرفت در مذاکرات را مسدود می‌کرد.

سانتوس در سفری غیرمنتظره به هاوانا، جایی که این مذاکرات در حال برگزاری است برای مراسم امضای توافقنامه رفت. این نخستین بار است که وی شخصا در مذکرات حضور پیدا می‌کند.

سانتوس گفت:‌ من و تیموشنکو توافق کردیم که نهایتا ظرف شش ماه این مذاکرات باید به نتیجه رسیده و توافق صلح نهایی امضا شود. این مذاکرات که در نوامبر سال 2012 میلادی در هاوانا پایتخت کوبا برگزار شده در خصوص این مساله که آیا چریک‌های فارک برای آدم ربایی، استفاده از کودک سربازان، قاچاق کوکائین و دیگر جرایم به حبس محکوم خواهند شد یا خیر به حالت تعلیق درآمد.

مقامات کوبا و نروژ دو کشوری که میانجی گری این مذاکرات را به عهده دارند، گفتند: این توافق جدید شامل عفو گسترده‌ای است اما جنایت علیه بشریت، جنایت‌های جنگی جدی و دیگر جرایم از جمله آدم ربایی، اعدام‌های غیرقانونی و بعضا تجاوزات جنسی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

این توافق جدید همچنین شامل تشکیل دادگاه‌های ویژه با حضور قضات خارجی و کلمبیایی برای محاکمه افرادی است که به جدی ترین جرایم متهم شده‌اند.

براساس آن دادگاه‌های ویژه‌ای برای پیگیری جنایات مرتکب شده در طول بیش از پنج دهه مناقشه داخلی تشکیل خواهد شد.

آنها همچنین ایجاد یک کمیسیون حقیقت یاب و یک قانون عفو را اعلام کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N968503