اولاند برگزاری کنفرانس جدید صلح درباره سوریه را خواستار شد

فرانسه

رئیس جمهوری فرانسه به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه که جان 250 هزار تن را گرفته و کل منطقه را بی‌ثبات کرده خواستار برگزاری کنفرانس جدید صلح درباره سوریه شد.

رئیس جمهوری فرانسه به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه که جان 250 هزار تن را گرفته و کل منطقه را بی‌ثبات کرده خواستار برگزاری کنفرانس جدید صلح درباره سوریه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه گفت: من خواستار یک کنفرانس جدید صلح هستم در نتیجه تمامی کشورهایی که می‌خواهند شاهد احیای مجدد صلح در سوریه باشند می‌توانند در این کنفرانس بین‌المللی شرکت کنند. تمامی کسانی که می‌خواهند در این مساله مهم شرکت داشته باشند باید در مذاکرات حضور یابند.

دو کنفرانس صلح ژنو که در سال‌های 2012 و 2014 میلادی با میانجیگری سازمان ملل برگزار شد، پس از آنکه مخالفان سوری و حامیان غربی‌شان هر گونه نقش بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در آینده این کشور را رد کردند با شکست مواجه شدند.

واشنگتن و متحدانش از جمله فرانسه تاکید دارند که اسد باید برود اما روسیه از ماندن بشار اسد حمایت کرده و می‌گوید: بشار اسد سپری در برابر تهدید تروریستی است که اشتباهات غرب را تشدید می‌کند. به همین منظور مسکو تسلیحات نظامی جدیدی را برای دولت اسد ارسال کرده و تاسیسات زیربنایی دولت دمشق را تقویت کرده است.

بسیج نظامی روسیه در سوریه باعث نگرانی شدید واشنگتن شده اما آمریکا می‌گوید مسکو احتمالا شریک مهمی در مبارزات مشترک علیه تروریست‌های داعش خواهد بود که بخش‌های وسیعی از خاک سوریه را تصرف کرده است.

اولاند اخیرا به هواپیماهای شناسایی فرانسه دستور داده تا بر فراز حریم هوایی سوریه به پرواز درآمده و برای حملات احتمالی علیه داعش آماده شوند.

وی گفت: انگلیس نیز تصمیمی مشابه تصمیم ما را دارد و من با لندن همکاری خواهم کرد.

اولاند ادامه داد: من با دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در لندن ملاقات کردم. ما با توجه به مساله سوریه همکاری‌هایمان و تبادلات اطلاعاتی‌مان را تقویت کرده و من منتظرم انگلیس تصمیمش را درباره اقدامات لازم در سوریه اتخاذ کند.

وی گفت: اما بدون شک ما باید فشارمان را افزایش داده، پروازهای شناسایی را به مراتب بیشتر کرده و اگر شاهد اهداف ملموسی بودیم این اقدامات را به حملات هوایی تبدیل کنیم.

انتهای پیام

کد N968370