استقبال دمشق از تحرکات نظامی روسیه/ جنگنده‌های روسی به زودی عملیات خود را آغاز می‌کنند

جنگ,سوريه

همزمان با استقبال سوریه از احداث پایگاه نظامی روسیه در استان لاذقیه، برخی منابع روسی اعلام کردند که جنگنده‌های روسیه به زودی پروازهای تمرینی خود در حریم هوایی سوریه را آغاز می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری الجزیره، ریاض حداد، سفیر سوریه در مسکو در مصاحبه با خبرگزاری اینترفاکس ضمن استقبال از این اقدام روسیه اعلام کرد: در صورتی که در آینده نیاز به حمایت نظامی روسیه از نیروهای سوریه برای مبارزه با تروریسم وجود داشته باشد، دمشق اطمینان دارد که مسکو نیروهایش را برای ارائه این حمایت به سوریه می‌فرستد.

در همین حال برخی منابع روسی به شبکه المیادین گفتند که جنگنده‌های روسیه به زودی پروازهای تمرینی خود جهت حمله به پایگاه‌های داعش در سوریه را آغاز می‌کنند.

این منابع اعلام کردند که هواپیماهای روسی که وارد سوریه شده‌اند به اندازه نیمی از قدرت هوایی است که دمشق در اختیار دارد.

به گفته این منابع، جنگنده‌ها قادر به پرواز و انجام حملات هوایی بسیار دقیق هستند و این مزیتی است که نیروی هوایی سوریه از آن عاجز است. این هواپیماها همراه با مهمات وارد سوریه شده‌اند و این کمک بزرگی برای نیروی هوایی سوریه در جنگ علیه داعش است.

به گفته منابع مذکور ورود هواپیماهای روسی به سوریه تغییر چشمگیری را در جنگ علیه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی ایجاد خواهد کرد که یکی از اهداف حملات هوایی غریب الوقوع روسیه در سوریه است.

در همین حال جان کری وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با روزنامه لاسامپا ایتالیا، اعلام کرد که حمایت روسیه از اسد خطر رویارویی مسکو با نیروهای ائتلاف بین المللی را افزایش می‌دهد.

وی گفت: به سرگئی لاوروف همتای روسی خود نگرانی‌اش در این خصوص را اعلام و تاکید کرده این اقدامات درگیری‌ها را افزایش داده و منجر به کشته شدن تعداد بیشتری از مردم سوریه و افزایش حجم آوارگان خواهد شد.

در مقابل لاوروف روز چهارشنبه اعلام کرد که به عقیده وی آمریکا موضع ملایم‌تری نسبت به مواضع روسیه در قابل درگیری‌های سوریه اتخاذ کرده و بیش از پیش با دلایلی که روسیه ظرف سال‌های گذشته ارائه می‌کرده با گشاده رویی برخورد می‌کند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات اعلام کرد هیچ تغییری در موضع کشورش ایجاد نشده و واشنگتن همچنان درباره عملکرد روسیه در قبال سوریه نگران است.

انتهای پیام

کد N968315