مرتضی بانک:

شناخت و پرورش استعدادها وظیفه آموزش و پرورش است

وزارت آموزش و پرورش

معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان این‌که «یکی از مهمترین وظایف آموزش و پرورش استعدادیابی و استعدادپروری است» گفت: اگر محور اصلی فعالیت آموزش و پرورش این مهم باشد روندی هدف‌دار و جهت‌دار دنبال خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، مرتضی بانک در آئین بازگشایی مدارس در اراک با بیان این‌که «هریک از دانش‌آموزان دارای استعداد خاص و متفاوتی هستند که باید کشف شده و رشد پیدا کند» افزود: شناخت و پرورش این استعدادها وظیفه آموزش و پرورش است.

وی افزود: در دنیای امروز پرداختن صرف به تدریس کارساز نیست و آن‌چه مهم و مد نظر است پرورش استعدادهایی است که بعضا ناشناخته مانده‌اند.

وی با بیان این‌که «وظیفه دانش‌آموزان خواندن، دانستن و فهمیدن است» افزود: شرایطی که خانواده‌ها برای تحصیل دانش‌آموزان مهیا می‌کنند باید توسط دانش‌آموزان قدر دانسته شده و از این فرصت بهره کافی را ببرند.

معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری بر لزوم تلاش دانش‌آموزان در راستای شناخت استعدادهای درونی و پافشاری بر رشد آن‌ها تاکید کرد و افزود: دانش‌آموزان باید برای ایجاد زمینه رشد استعدادهای خود با کمک خانواده تلاش کنند.

وی با تاکید براین‌که «شور و نشاط در کنار تحصیل و کسب دانش می‌تواند آینده جامعه و جوانان را تضمین کند» افزود: جامعه‌ای که خفته باشد و در کنار آموزش و تحصیل به حفظ شور و نشاط نوجوانان و جونان نپردازد نمی تواند آینده خوبی را رقم بزند.

وی معلمان و اساتید را عناصر و سرمایه‌های ارزشمند جامعه دانست و افزود: همگی مدیون این تلاشگران عرصه علم و دانش هستیم.

بانک بر لزوم به روز شدن دانش معلمان نیز تاکید کرد و افزود: دنیای امروز دنیای تحول و ارتباطات است و در حالی که جهان پیشرفت‌های علمی را دنبال می‌کند نمی‌توان از شیوه‌های قدیمی برای آموزش و پرورش استفاده کرد. باید شیوه‌های جدید آموزشی را کشف کرد و بکار گرفت و سیستم آموزش و پرورش را به سمتی برد که فرصت‌های تحصیلی خوبی را برای دانش‌آموزان مهیا کند و اجازه هدر رفت فرصت‌ها در این حوزه داده نشود.

وی افزود: در دنیایی که هر لحظه و هر ثانیه با تحولات جدید ربروست نمی‌توان بدون اندوخته ارزشمند و مطالعات و دانش موثر حرکت کرد. معلمان باید شیوه‌های نوین در مباحث آموزشی و پرورشی را کشف کنند و با استفاده از این روش‌ها به افزایش اندوخته دانش‌آموزان کمک کنند.

وی خیل عظیم دانشجویان و دانش آموزان را سرمایه‌های کشور دانست و افزود: بر عهده دولت است که آینده این سرمایه‌های گرانقدر را در حوزه دانش پژوهی تضمین کند. دولت باید تلاش کند تا شرایط را برای تحصیل و اشتغال پس از تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان فراهم کند.

بانک افزود: امید است کشور در بستری قرار بگیرد که بتواند علیرغم مشکلات اقتصادی، هزینه‌های بالا و کاهش درآمد ناشی از کاهش قیمت نفت شرایط بهتری را برای دانشجویان و دانش‌آموزان در راستای دستیابی به آینده‌ای بهتر فراهم کند.

انتهای پیام

کد N968305