ظریف در دیدار با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل:

تمایل به کنارگذاشتن هیچ کشوری از پروسه صلح سازی در منطقه نداریم

سیاسی

وزیر خارجه کشورمان گفت: ایران مایل به کنار گذاشتن هیچ دولت یا بازیگری در پروسه صلح سازی در منطقه نیست و معتقد است که اساسا هیچ طرف درگیری نباید از جریان صلح سازی کنار گذاشته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر،  محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه با  موگن لیکتوفت، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ملاقات و در خصوص چگونگی پیشبرد اهداف مهم بین المللی با محوریت سازمان ملل متحد گفتگو کرد.

ظریف در بخشی از گفتگوهای خود با اشاره به برگزاری اجلاس سران در خصوص دستورکار پسا-۲۰۱۵ و اهمیت موضوعات مربوطه از جمله مسائل محیط زیستی که یکی از موارد چالشی در ایران نیز می باشد و همچنین تعیین دستورکار برای تحقق اهداف توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ شامل تغییرات اقلیمی، محیط زیست، بهداشت، اقتصاد و سایر مسائل مرتبط با توسعه حمایت کشورمان را از سازمان ملل در این زمینه‌ها اعلام نمود.

ضمنا وزیر امورخارجه کشورمان یکی از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران را مبارزه با خشونت و افراطی‌گری دانست و اظهار کرد: در نظر است یک برنامه اقدام برای عملی کردن ایده‌های مندرج در قطعنامه «جهان علیه خشونت و افراطی گری» که دو سال قبل به ابتکار رئیس جمهور اسلامی ایران در سازمان ملل با اجماع به تصویب رسید، تهیه و به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد برساند.

ظریف در پاسخ به سوال رئیس مجمع عمومی در خصوص بحران منطقه خاورمیانه از جمله سوریه گفت: تنها حل این معضل از طریق سیاسی ممکن است و جمهوری اسلامی ایران در این رابطه یک طرحی را معرفی کرده است که چنانچه بازیگران ذیربط آن را بپذیرند امید می رود بحران حل شود.

وی  تاکید نمود: کنار گذاشتن هریک از بازیگران منطقه‌ای باعث تاخیر حل بحران خواهد شد.

وزیر خارجه کشورمان افزود: ایران مایل به کنار گذاشتن هیچ دولت یا بازیگری در پروسه صلح سازی در منطقه نیست و معتقد است که اساسا  هیچ طرف درگیری نباید از جریان صلح سازی کنار گذاشته شود.

لیکتفت، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پس از تبریک به مناسبت حصول توافق فیمابین جمهوری اسلامی ایران و ۵+۱ با اشاره به دستورکار پسا-۲۰۱۵  و تعیین دستورکار برای تحقق اهداف توسعه‌ای تا سال ۲۰۳۰،  اجرای دستورکار مربوطه و ضرورت تدوین برنامه اقدام ملی توسط همه کشورها را عاملی مهم در نیل به اهداف مشترک دانست و از جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد و پیشرفت برنامه‌های سازمان ملل در این زمینه درخواست کمک و حمایت نمود. وی در خصوص مسائل مربوط به خاورمیانه و حل بحران موجود، بر کاربرد راه حل سیاسی و استفاده از شیوه‌های دمکراتیک برای اداره کشورهای مبتلابه تاکید نمود