دیدار با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل:

یکی از اولویت‌های ایران مبارزه با خشونت و افراطی‌گری است

وزير امور خارجه,سازمان ملل متحد,محمدجواد ظريف

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با موگن لیکتوفت، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ملاقات و در خصوص چگونگی پیشبرد اهداف مهم بین‌المللی با محوریت سازمان ملل متحد گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) محمدجواد ظریف در بخشی از گفت‌وگوهای خود با اشاره به برگزاری اجلاس سران در خصوص دستورکار پسا-2015 و اهمیت موضوعات مربوطه از جمله مسائل محیط زیستی که یکی از موارد چالشی در ایران نیز می‌باشد و همچنین تعیین دستورکار برای تحقق اهداف توسعه پایدار تا سال 2030 شامل تغییرات اقلیمی، محیط زیست، بهداشت، اقتصاد و سایر مسائل مرتبط با توسعه حمایت کشورمان را از سازمان ملل در این زمینه‌ها اعلام کرد.

ضمنا وزیر امورخارجه کشورمان یکی از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران را مبارزه با خشونت و افراطی‌گری دانست و اظهار کرد که در نظر است یک برنامه اقدام برای عملی کردن ایده‌های مندرج در قطعنامه "جهان علیه خشونت و افراطی گری" که دو سال قبل به ابتکار رئیس جمهور اسلامی ایران در سازمان ملل با اجماع به تصویب رسید، تهیه و به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد برساند.

وی در پاسخ به سوال رئیس مجمع عمومی در خصوص بحران منطقه خاورمیانه از جمله سوریه گفت: تنها حل این معضل از طریق سیاسی ممکن است و جمهوری اسلامی ایران در این رابطه یک طرحی را معرفی کرده است که چنانچه بازیگران ذیربط آن را بپذیرند امید می‌رود بحران حل شود.

وی تاکید کرد: کنار گذاشتن هریک از بازیگران منطقه‌ای باعث تاخیر حل بحران خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ایران مایل به کنار گذاشتن هیچ دولت یا بازیگری در پروسه صلح سازی در منطقه نیست و معتقد است که اساسا هیچ طرف درگیری نباید از جریان صلح‌سازی کنار گذاشته شود.

موگن لیکتفت، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز پس از تبریک به مناسبت حصول توافق فیمابین جمهوری اسلامی ایران و 5+1 با اشاره به دستورکار پسا-2015 و تعیین دستورکار برای تحقق اهداف توسعه‌ای تا سال 2030، اجرای دستورکار مربوطه و ضرورت تدوین برنامه اقدام ملی توسط همه کشورها را عاملی مهم در نیل به اهداف مشترک دانست و از جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد و پیشرفت برنامه‌های سازمان ملل در این زمینه درخواست کمک و حمایت نمود. وی در خصوص مسائل مربوط به خاورمیانه و حل بحران موجود، بر کاربرد راه حل سیاسی و استفاده از شیوه‌های دمکراتیک برای اداره کشورهای مبتلابه تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N968208