پوتین در مراسم افتتاح بزرگترین مسجد مسکو:

داعش در صدد تخریب چهره اسلام است/ ۲۴۰۰ نظامی روس در سوریه هستند

سیاسی

ولادیمیمر پوتین با حضور در مراسم افتتاح مسجد جامع مسکو از حضور ۲۴۰۰ نیروی نظامی روس از جمله نیروهای مسلمانان در سوریه برای مبارزه با تروریست های داعش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، ولادیمیر پوتین در مراسم افتتاح مسجد جامع شهر مسکو از رهبران اسلامی این کشور خواست در جهت مبارزه با افراطی گری گام بردارند. وی از حضور ۲۴۰۰ نیروی نظامی در سوریه خبر داد و گفت این نیروها علیه افراطی گری مبارزه می کنند.

مسجد جامع مسکو با سنگ های قیمتی روشن و گنبدی طلایی و فیروزه ای در مرکز شهر مسکو ساخته شده است. پوتین در مراسم افتتاح این مسجد از وجود جوانان مسلمان خبر داد که علیه افراطی گری مبارزه می کنند.

 وی افتتاح این مسجد را اتفاق مهمی ارزیابی کرد و افزود: گروهک داعش در خاورمیانه در حال تخریب چهره اسلام است و باید با این جریان مبارزه کرد. آنها به جای اسلام نفرت را پراکنده می کنند و با کشتن مردم و تخریب آثار باستانی، رفتار بربرها را تکرار می کنند.

 پوتین خاطر نشان کرد: ایدئولوژی داعش بر اساس دروغ بنا نهاده شده است. به گفته وی تروریست های داعش در حالی که از قوانین اسلام منحرف شده اند، سعی می کنند جوانان مسلمان جهان از جمله مسلمانان روس را منحرف کنند.

بنا بر اعلام شورای مفتی های روسیه که از جانب دولت حمایت می شوند می گویند در ساخت این مسجد از کمک های مردمی استفاده شده است. بخشی از کمک های مالی این مسجد مربوط به مسلمانان ترکیه است.

در ساخت مسجد جامع مسکو که حدود ۱۷۰ میلیون دلار هزینه داشته از الگوی کلیساهای ارتدکس و مساجد دوران اوایل قرن بیستم تاتاری استفاده شده است. این مسجد گنجایش ۱۰هزار نمازگزار را دارد.

اسلام بعد از مسیحیت ارتدکس دومین مذهب رسمی روسیه محسوب می شود و ۱۵ درصد جمعیت روسیه را مسلمانان تشکیل می دهند. بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی دولت روسیه، حدود ۲۰ میلیون مسلمان در این کشور زندگی می کنند.