تشدید اختلافات در مهمترین جریان لبنانی وابسته به عربستان

تسنیم نوشت: منابع خبری از تشدید اختلافات داخلی در مهمترین جریان لبنانی وابسته به عربستان و احتمال جدایی فؤاد سنیوره از این جریان خبر داده اند.

تقسیم وظایف یا جدایی سنیوره از جریان المستقبل، این سئوالی است که مسائل رخ داده در آخرین جلسه گفت‌وگوها در پارلمان لبنان، مطرح کرده است.

نتایج جلسه اخیر گفت‌وگوها و جلسه‌ای که مسئله ترفیع درجات نظامی و سازوکار فعالیت دولت در آن مطرح شد، همگی در یک راستا قرار دارد، اینکه سنیوره تنها معترض به توافقی بود که تمام گروه‌های لبنانی برای دادن عیدی به لبنانی‌ها در عیدشان به اجماع رسیده بودند، اما وی بر بررسی تمام جزئیات آن با هدف شکست راه حل سیاسی‌ای که در آستانه محقق شدن بود،پافشاری کرد.

منابع سیاسی به تعارض داشتن موضع سنیوره در جلسه اخیر با موضع سعدالحریری رئیس جریان المستقبل اشاره کرده‌اند، موضعی که نادرالحریری مدیر دفتر وی در جلسات گفت‌وگو میان جریان المستقبل و حزب الله بیان کرده بود که این موضوع به وجود گرایش‌های مختلف در داخل جریان المستقبل و اختلافات داخلی اشاره می‌کند.

عملکرد سیاسی سنیوره با رویکرد و جهت‌گیری رهبران سیاسی و شخص سعدالحریری رئیس حزب المستقبل منسجم و هماهنگ نیست که این وضع، جدایی و اخراج نمایندگان دیگری از طیف المستقبل در ایستگاه‌های متعدد را یادآوری می‌کند که در این زمینه می‌توان به محمد کباره،خالد الضاهر و معین المرعبی اشاره کرد که این وضع به معنای شورش مطرح‌ترین عناصر تندرو المستقبل علیه رهبرانش است یا اینکه سنیوره زمینه را برای جدایی از جریان حریری مهیا می‌کند که نشان دهنده نارضایتی شدید عربستان و تلاش آن برای مهار نقش سینوره است که این نارضایتی را با تعلیق صدور بیشتر روادید حج که به وی هدیه کرده بود، و دادن روادید بیشتر به بهیه‌الحریری نشان داد.

اطلاعات رسانه‌ای نیز از بروز اختلافات شدید میان سنیوره و بهیه الحریری درباره اینکه چه کسی وارث سیاسی واقعی رفیق الحریری نخست وزیر اسبق در نبود سعدالحریری است، خبر داده است.

برخی منابع نیز از اختلافات سنیوره و حریری به سبب انتقال مالکیت برخی املاک خاندان حریری در صیدا به سنیوره و تلاش وی برای قبضه کردن مالکیت کارخانه زباله صیدا خبر می‌دهند.

منابع العهد تاکید کرده اند که اختلافاتی که اخیرا میان فؤاد سنیوره و بهیه الحریری درباره پرونده‌های سیاسی، مالی و نبرد نفوذ بر رهبری فراکسیون المستقبل، سبب شده است تا بهیه الحریری بارها سؤالی را در برابر برخی شخصیت‌های نزدیک به خاندان حریری و رهبری جریان المستقبل تکرار کند و سؤال وی این است که "چگونه یک کارمند ثروتمندتر از معلمش است؟ که سؤال وی نشان می‌دهد سنیوره از خاندان حریری، ثروتمندتر است.

پایگاه خبری العهد از ورود سعدالحریری به خط حل اختلاف از طریق جمع کردن سنیوره و بهیه الحریری در کاخ اختصاصی سعدالحریری در عربستان طی تعطیلات عید قربان خبر داده است. منابع دیگری از احتمال جدایی سنیوره از جریان المستقبل با توجه به اینکه او را مانعی در برابر خاندان حریری برای رهبری جریان المستقبل می‌دانند، خبر داده اند.

این در حالی است که چندی پیش برخی رسانه‌ها از دستور ولیعهد سعودی برای برکناری سعدالحریری از ریاست جریان المستقبل خبر داده بودند.
4949

 

کد N967817