درخواست یک سناتور جمهوری‌خواه برای فشار بر اوباما درخصوص برجام

اوباما,برجام

یک سناتور جمهوری‌خواه در تلاش برای تحت فشار قرار دادن رییس جمهور آمریکا گفت: کنگره باید از قانون تامین بودجه دولت برای وادار کردن اوباما به ارائه اطلاعات بیشتر درباره توافق هسته‌ای استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، تد کروز سناتور جمهوری‌خواه آمریکا

که نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 این کشور نیز هست، چند روز پس از پایان ضرب‌الاجل کنگره برای رای‌گیری درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 با ادعای وجود یک توافق جانبی محرمانه، گفت: هرگونه قانون درخصوص تامین بودجه دولت پس از 30 سپتامبر باید دولت رییس جمهور اوباما را ملزم به ارائه اطلاعات درباره این توافق جانبی شامل بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران کند.

دموکرات‌های سنا در 17 سپتامبر یعنی ضرب‌الاجل کنگره برای بررسی توافق هسته‌ای برای سومین و آخرین بار از رای‌گیری درباره قطعنامه جمهوری‌خواهان علیه این توافق جلوگیری کردند. این رای گیری شاید بزرگ‌ترین دستاورد در زمینه سیاست خارجی برای ریاست جمهوری اوباما بوده باشد.

به گزارش رویترز، کروز در گذشته نیز تلاش کرده بود از لوایح بودجه به عنوان ابزاری برای کارشکنی در ابتکار عمل‌های اوباما مانند تغییر سیاست مهاجرت و تغییر در خدمات بهداشتی استفاده کند. هرچند این راهبرد با شکست روبرو شده، باعث شده است به طور موقت برخی طرح‌ها متوقف شود.

کنگره اکنون تا 30 سپتامبر فرصت دارد لایحه بودجه دولت را برای سال مالی جدید که چند روز پس از آن آغاز می‌شود تصویب کند.

جمهوری‌خواهان مخالف برنامه جامع اقدام مشترک که مدعی وجود توافقات جانبی هستند در واقع به توافق صورت گرفته میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره دارند که چارچوبی را برای بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران ارائه می کند. این در حالی است که آژانس خود تاکید دارد جزئیات مربوط به این توافقات باید محرمانه باقی بماند.

به گزارش ایسنا، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این در واکنش به این ادعاها گفت که برای محرمانه نگه داشتن توافق انجام شده با ایران همانند ترتیبات انجام شده با دیگر کشورهای عضو آژانس تعهد حقوقی دارد.

انتهای پیام

کد N967793