رهبر جبهه ملی فرانسه به اتهام تحریک نفرت مذهبی به دادگاه می‌رود

فرانسه

رهبر جناح راست افراطی فرانسه به دلیل مقایسه برگزاری نماز جماعت مسلمانان در خیابانهای این کشور با اشغالگری‌های آلمان نازی به اتهام تحریک نفرت مذهبی به دادگاه می رود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دفتر دادستان شهر لیون فرانسه اعلام کرد، به مارین لوپن، رهبر جناح راست افراطی فرانسه موسوم به جبهه ملی، دستور داده شده تا در تاریخ 20 اکتبر به اتهام تحریک باورهای مذهبی مردم، در مقابل دادگاه حاضر شود.

اتهاماتی که مارین لوپن اکنون با آنها روبرو شده مربوط به یک سخنرانی وی در سال 2010 است زمانی که برای رسیدن به رهبری حزب جبهه ملی رقابت می‌کرد. مارین لوپن در این سخنرانی به شرکت مسلمانان فرانسه در نماز جماعت در خیابانها در زمانی که ظرفیت داخل مساجد تکمیل می شود واکنش نشان داد و این مسلمانان را با اشغالگران آلمان نازی مقایسه کرد.

این اظهارات وی که در تجمع هوادارانش در شهر لیون در سال 2010 مطرح شد، موجی از انزجار عمومی در فرانسه را در پی داشت و لوپن هدف تحقیقات به سبب تحریک نفرت نژادی قرار گرفت اما پرونده وی بدون نتیجه ماند.

در ژانویه 2012 یک شکایت دیگر در ارتباط با این اظهارات علیه لوپن مطرح شد که تحقیقاتی جدید را موجب شد.

مارین لوپن در ژوئیه 2014 بعد از آن که پارلمان اروپا رای به برداشته شدن مصونیت وی در ارتباط با نمایندگی اش در پارلمان داد با اتهام روبرو شد.

مارین لوپن روز سه‌شنبه در واکنش به محاکمه‌اش گفت: این فضاحت بار است که یک رهبر سیاسی به دلیل ابراز عقایدش تحت پیگرد قرار بگیرد.

با این حال وی گفت که در دادگاه حاضر خواهد شد.

انتهای پیام

کد N967615