شوخی رییس جمهوری فیلیپین با چین و استقبال از تصمیم ژاپن

رییس جمهور فیلیپین در گفت‌وگویی تلویزیونی شوخی‌ای را درباره ادعاهای ارضی چین در مناطق دریایی مورد مناقشه بیان کرد و از تصویب قانون جدید ژاپن که به این کشور اجازه می‌دهد سربازانش در خارج از مرزها بجنگند، تقدیر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بنیگنو آکینو، رییس جمهور فیلیپین در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ای.بی.اس- سی.بی.ان به شوخی گفت: چین اعلام می‌کند که هر آنچه برای ماست، مال ماست اما هر آنچه برای شماست، ما نیز در آن سهیم می‌شویم!

وی با رد دعوت چین برای گفت‌وگوی دو جانبه در مورد مناطق مورد مناقشه در دریای چین جنوبی گفت: هر گونه مذاکراتی در این باره باید با حضور کشورهای دیگر از جمله برونئی، مالزی، ویتنام و تایوان باشد.

رییس جمهور فیلیپین در بخش دیگری از اظهاراتش با استقبال از قانون جدید ژاپن برای رفع محدودیت نظامی پس از جنگ جهانی دوم گفت: این اقدام، ژاپن را قادر می‌کند که بتواند به عنوان شریکی در برخی فعالیتها از جمله حفظ صلح حضور یابد.

وی در ادامه این سئوال را مطرح کرد که آیا باید آنها حقوق کمتری داشته باشند، چون که در برهه‌ای از زمان بسیار متخاصم بوده‌اند؟

آکینو در سفر خود به ژاپن در ماه ژوئن این کشور را به عنوان شریک استراتژیک خود اعلام کرد و اوایل امسال فیلیپین میزبان دو رزمایش دریایی با ژاپن بود.

فیلیپین یکی از مخالفان ادعاهای چین در دریای چین جنوبی است و تلاشهای این کشور را برای ساخت جزایر مصنوعی و استفاده نظامی از آنها در آبهای مورد مناقشه را مورد انتقاد قرار داده است.

انتهای پیام

کد N967548