افزایش مظنونین بمب گذاری در معبد «بانکوک»/ دستگیری ۴ آیغور

سیاسی

فرضیه های مختلفی پیرامون علل بمب گذاری معبد «بانکوک» وجود دارد حال آنکه تابعیت غیر تایلندی مظنونین دستگیر شده این فرضیه را که دولت به دنبال مقصر جلوه دادن ایغورهای چین است افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فاکس نیوز، «نور رشید ابراهیم» معاون رئیس پلیس مالزی از دستگیری ۸ مظنون به همکاری در حادثه تروریستی انفجار معبد «بانکوک» خبر داد.

در این حادثه که ماه پیش در کشور تایلند اتفاق افتاد ۲۰ نفر از جمله چند توریست جان خود را از دست داده و بیش از ۱۲۰ نفر دیگر نیز مجروح شدند.

گفته می شود که چهار نفر از مظنونین بازداشت شده متعلق به اقلیت ایغورهای کشور چین هستند و چهار نفر دیگر نیز اتباع مالزیایی هستند که در باندهای قاچاق انسان فعالیت می کنند.

 پلیس تایلند نیز پیشتر دو مظنون خارجی را در ارتباط با این حادثه دستگیر کرده بود اما هنوز مشخص نیست که عاملین اصلی بمب گذاری در معبد بانکوک چه کسانی هستند.

فرضیه های گوناگونی پیرامون علل این بمب گذاری وجود دارد که از آن میان می توان به دخالت گروه های سیاسی مخالف دولت، باند جرائم سازمان یافته و شورشیان جنوب تایلند اشاره کرد. برخی نیز معتقدند این عملیات از سوی گروه های طرفدار ایغورهای چین ترتیب داده شده که خارجی بودن همه مظنونین دستگیر شده احتمال تایید این فرضیه را افزایش می دهد.  

ایغورها اقلیت ترک زبان مسلمانی هستند که اغلب از سوی دولت پکن به تلاش برای جدایی طلبی و پیوستن به گروه های افراطی نظیر داعش متهم می شوند. ایغورها اغلب به صورت غیر قانونی به تایلند مهاجرت می کنند تا از آنجا خود را به ترکیه برسانند که مردمش قرابت های فرهنگی و مذهبی با آنها دارند.

دولت آنکارا نیز به طور آشکار از ایغورها حمایت کرده و مرزهای خود را به روی آنها گشوده است. اما دو ماه پیش تایلند طبق قراری که با چین داشت ۱۰۰ پناهنده غیر قانونی ایغور را به دولت پکن مسترد کرد که این اقدام خشم مردم و گروه های حقوق بشر ترکیه را در پی داشت.

 ناگفته نماند که پلیس تایلند در جستجوی سرنخی برای شناسایی مظنونین بمب گذاری بانکوک به لیست مسافرانی رجوع کرده که چند روز پیش از این اقدام از کشور ترکیه وارد خاک تایلند شده اند.