آمریکا: افزایش نقش نظامی ژاپن تهدیدزا نیست

آمریکا از رفع محدودیت‌های اعمال شده پس از جنگ جهانی دوم در حوزه نظامی ژاپن استقبال کرده و اعلام کرد که این اقدام تهدیدی برای چین به همراه ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس لایحه تصویب شده در چند روز گذشته در پارلمان ژاپن، ارتش این کشور از این پس می‌تواند از متحدان خود حتی اگر آنها در حال درگیری نباشند، دفاع کند و در عملیات‌های نظامی برون مرزی شرکت کند. بر این اساس ژاپن می‌تواند همکاری نزدیکی با نیروهای آمریکایی داشته باشد. در همین راستا چین نیز نگرانی خود را از بازگشت ژاپن به گذشته نظامی‌اش اعلام کرد.

دنیل روسل، دیپلمات ارشد آمریکایی در امور آسیای شرقی، در آستانه سفر رییس جمهور چین به واشنگتن، هر گونه نگرانی این کشور در این باره را رد کرد.

وی گفت: قانون جدید ژاپن و همکاری تدافعی ژاپن-آمریکا در راستای منافع جمعی همه منطقه است.

وی در جمع خبرنگاران اضافه کرد: حقیقت این است که ژاپن و آمریکا دو کشور بزرگ دموکراتیک با اقتصاد آزاد هستند، ملتهای کشورمان با برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه مشروعیت دولت را بارها مورد بازنگری قرار می‌دهند. ما اشتراکات بسیاری با یکدیگر داریم.

روسل اضافه کرد: هیچ یک از این مسایل نمی‌تواند تهدیدی برای چین باشد.

در حال حاضر آمریکا نزدیک به 50 هزار سرباز در ژاپن دارد.

روابط چین و ژاپن، دومین و سومین کشور دارای بزرگترین اقتصاد‌های جهان، به دلیل اختلافاتی میان دو کشور بر سر جزایر خالی از سکنه در دریای چین جنوبی تیره شده است. هم چنین چین اعلام می‌کند که ژاپن به دلیل اقدامات دوره جنگش در جنگ جهانی دوم به اندازه کافی تاسف نشان نمی‌دهد.

در مقابل ژاپن نگران ابعاد نظامی چین به خصوص تاسیسات نظامی این کشور در جزایر مورد مناقشه است.

دن کریتنبرینک، مسوول ارشد امور آسیا در شورای امنیت ملی آمریکا گفت انتظار دارد که باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا به همتای چینی‌اش این مساله را کاملا روشن سازد که روابط خوب و باثبات میان چین و ژاپن هم در راستای منافع آمریکا و هم منطقه اقیانوسیه-آسیا است.

روسل نیز اعلام کرد آمریکا از این خبر که قرار است رهبران چین، ژاپن و کره جنوبی با یکدیگر در پاییز دیدار کنند، خشنود شده است.

انتهای پیام

کد N967430