توافق رهبران کودتای بورکینافاسو با ارتش برای کناره‌گیری از قدرت

رهبران کودتای بورکینافاسو موافقت کردند تا به پایگاه‌های خود بازگشته و اعلام کردند که به دنبال بازگرداندن قدرت به رئیس جمهوری برکنار شده هستند و برای این منظور توافقی را با ارتش و با هدف کاهش تنش‌ها در پی یک هفته ناآرامی امضا کردند.

رهبران کودتای بورکینافاسو موافقت کردند تا به پایگاه‌های خود بازگشته و اعلام کردند که به دنبال بازگرداندن قدرت به رئیس جمهوری برکنار شده هستند و برای این منظور توافقی را با ارتش و با هدف کاهش تنش‌ها در پی یک هفته ناآرامی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این نقطه عطف در روند بازگشت آرامش به بورکینافاسو اواخر روز سه شنبه و در پی مذاکرات طولانی مدت در ابوجا، نیجریه به دست آمد؛ رهبران کشورهای غرب آفریقا با هدف پایان دادن به بن بست ناشی از کودتای صورت گرفته توسط گارد ریاست جمهوری بورکینافاسو در این نشست و مذاکره شرکت کردند و در نهایت توافقی میان طرفین درگیر در بورکینافاسو به دست آمد.

براساس این توافق نیروهای گارد ریاست جمهوری بورکینافاسو موافقت کردند تا از مواضع خود کنار رفته و به پایگاه‌هایشان بازگردند، همچنین ارتش این کشور آفریقایی نیز موافقت کرد تا سربازان خود را از اواگادوگو بیرون بکشد و امنیت اعضای گارد ریاست جمهوری را به همراه خانواده‌هایشان تضمین کند.

بورکینافاسو چهارشنبه گذشته و در پی بازداشت رهبران دولت موقت در نشست کابینه توسط نیروهای گارد ریاست جمهوری به ناآرامی کشیده شد.

یگان نیروهای طرفدار بلیز کامپائوره، رئیس جمهوری برکنار شده بورکینافاسو روز پنج شنبه رسما اعلام کودتا کرده و گیلبرت دیندره، فرمانده کودتا را که از اعضای سابق دولت کامپائوره بود به عنوان رهبر جدید کشور معرفی کردند. اما پس از آن رهبر کودتاچیان اعلام کرد که میشل کافاندو که توسط گارد ریاست جمهوری دستگیر و سپس آزاد شد قرار است روز چهارشنبه به فعالیت خود به عنوان رئیس جمهوری موقت بازگردد.

دیندره اواخر روز سه شنبه اعلام کرد: بازگشت کافاندو از قبل مورد توافق قرار گرفته بود.

این ناآرامی‌ها در بورکینافاسو درست چند هفته پیش از انتخاباتی که قرار بود 11 اکتبر برگزار شود به وجود آمد. در همین حال رهبران کشورهای غرب آفریقا از جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا موسوم به اکوواس اعلام کرده بودند که آنها به پایتخت بورکینافاسو می‌روند تا به احیای قدرت کافاندو کمک کنند.

همچنین یک دور مذاکرات با میانجی‌گری مکی سال، رئیس جمهوری سنگال با هدف احیای قدرت دولت موقت بورکینافاسو صورت گرفت و همچنین در این مذاکرات اعطای عفو به کودتاچیان نیز مطرح شد. اما این پیشنهاد پیش از یک پیش نویس نهایی و توافق، رد شد.

انتهای پیام

کد N967273