آمریکا: مذاکرات با روسیه به راهکار سیاسی سوریه منوط است

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت، وزیر دفاع آمریکا هنوز از موضع نظامی روسیه در سوریه مطمئن نیست و اعلام کرده تا زمانیکه روسیه در مذاکرات با هدف یافتن راه حل سیاسی در سوریه شرکت نکند، هیچ مذاکراتی با مسکو برگزار نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون گفت، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در جریان مکالمه تلفنی با سرگئی شویگو، همتای روس خود در روز جمعه درباره تحولات و استقرار نظامی روسیه در سوریه و چگونگی ارتباط برقرار کردن یا حتی مداخله در کمپین نظامی علیه داعش در این کشور و همچنین عراق به گفت و گو پرداخت.

وی ادامه داد:‌ بگذارید در ابتدا ببینیم می‌توانیم به توافقی برای ادامه این مذاکرات دست پیدا کنیم یا خیر. برای اینکه این اقدام صورت گیرد، مساله دستیابی به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه در اولویت قرار دارد و بعدا باید درباره مسائل نظامی بحث شود.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به این سوال که اگر مسکو در مذاکرات برای دستیابی به راه حل سیاسی شرکت نکند،‌ هیچ گفت و گویی برای همکاری نظامی با این کشور مطرح نمی‌شود، گفت: این همان پیامی است که اشتون کارتر در تماس تلفنی با همتای روس خود مطرح کرد. این گفت و گوی تلفنی کاملا سازنده بود اما هدف روسیه را در استقرار تجهیزات نظامی در سوریه آشکار نکرده است. مشخص نیست که هدف روسیه از انجام این کارها چیست.

انتهای پیام

کد N967251